Organ naklinin gizli kahramanları Bursa'da bir araya geldi

Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi, nakil sürecinin her aşamasında görev yaparak yeni hayatların başlamasına katkı sunan ekip üyeleriyle bir araya geldi.

Organ naklinin gizli kahramanları Bursa'da bir araya geldi


Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de binlerce kişi hayata tutunabilmek için umutla, bağışlanacak organları bekliyor.

Organ nakli sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi organ nakli koordinatöründen ambulans şoförüne, laboranttan hasta bakıcısına, hemşiresinden doktoruna kadar pek çok görevlinin özenle gösterdiği emeği geçiyor. Birlikteliği başarılı nakiller için kendilerine güç verdiğini ifade eden Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Böbrek Bölümü Başkanı ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay, “Hizmet vermeye başladığımız günden bu yana yüzlerce hastamızın ve yakınlarının yüzünün gülmesini sağlayan bu ekiple bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Yoğun çaba gerektiren organ nakli sürecinde bir hastaya yaklaşık 50 kişinin eli değiyor. Bu 50 kişinin her biri, farklı işleri büyük bir hassaslıkla ve gerektiği zamanda yapıyor ki, sonuçlar hastalarımız için başarılı olsun. Organ nakli ekibinin çalışması bir senfoni orkestrasına benzer. Her bir müzisyen farklı müzik aletini müthiş bir uyum içinde çalmalıdır ki, müziğin eşsiz güzelliği hissedilebilsin. Başarılı sonuçlara ulaşmada ekibin her bir üyesinin ayrı ayrı görevi bulunuyor. Ben de bu vesileyle ekibin her bir üyesine hastalar adına müteşekkir olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Toplumsal bir sorun olan organ bağışı konusunda farkındalığın artırılmasında sivil toplum kuruluşlarının da çok büyük önemi bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Bülent Oktay, Bursa ve bölgesinde bu konuda başarılı projelere imza atan Bursa Böbrek Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BÖBDER) üyelerinin Acıbadem Bursa ekibini yalnız bırakmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40