Şanlı imzanın 95'inci yılı

Mudanya Mütarekesi'nin imzalanmasının 95. yıl dönümü, Mudanya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Mütareke Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, milli mücadelenin, 11 Ekim 1922'de fiilen sona erdiğini söyledi.

Şanlı imzanın 95'inci yılı

95 yıl önce imzalanan ve mücadeleye son veren Mudanya Mütarekesi, çeşitli etkinliklerle kutlanduç Törende konuşan Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Mudanya Mütarekesi'nin İsmet İnönü'nün kararlı ve dik duruşuyla kazanılmış siyasi bir zafer olduğunu belirterek, şunları aktardı: “Büyük Önder Atatürk'ün 'Türk milleti istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşayamayacaktır' özdeyişi milletimizin yaşam felsefesini ve verdiğimiz istiklal mücadelesini en güzel şekilde açıklamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran ve bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, mütareke sürecinde dik duruşu ve siyasi başarısıyla İsmet İnönü'yü, şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.”

“BİRİNCİ GÖREVİMİZ”

Törende konuşan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da Kurtuluş Savaşı süresinde akan kanların ardından 11 Ekim 1922'de bu binada Mudanya Mütarekesi'nin imzalandığını anımsattı. Vatanın her karışında dökülen kanlar sayesinde bu toprakların laik, demokratik, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin vatanı olduğunu dile getiren Türkyılmaz, “Burada elde edilen zaferden sonra Lozan'a gidilmiş ve Lozan'da yedi düvele tüm emperyalistlere karşı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti tanıtılmıştır. Atamızın bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet yaşatmak birinci görevimizdir. Tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum” diye konuştu. Program, şiirlerin okunması, halk oyunları gösterileri, protokolün Mütareke Müzesi Evi'ni gezmesi ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 29 No'lu botun gösterisiyle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40