'Science Expo' Heyecanı Başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7.’si gerçekleştirilecek olan ‘Bilim Şenliği’nin şenlik statüsünü aştığını ve artık ‘Science Expo’ adıyla anılacağını söyledi.

'Science Expo' Heyecanı Başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM), Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan ‘7. Science Expo Proje Yarışması’ hakkında bilgiler verdi. Bursa Bilim Şenliği’nin 7. yılından itibaren ‘Science Expo’ adı ile anılacağını söyleyen Başkan Altepe, “Bursa’da 6 yıldır ‘Bilim Şenliği’ adıyla gerçekleştirilen etkinlik gerek katılımcı sayısı, gerekse konseptiyle artık şenlik statüsünün üstüne çıktı. Etkinliğin marka değeri, uluslararası bilinirliği ve içeriğinin her yıl trendlere bağlı olarak yenilenmesi bu isim değişikliğini gerekli kıldı” dedi.
Bilime meraklı herkesi Bursa’daki organizasyona davet eden Başkan Altepe, Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda, birikimli ve idealist gençlerin yetiştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

ÖNCÜ VE ÖRNEK KURUM

Bursa’da eğitim kalitesinin artması için eğitim kurumlarının desteklendiğini ve eğitime her alanda katkı sağlanması için de Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışmaların sürdüğünü ifade eden Altepe, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) öncü ve örnek olduğunu söyledi. Öğrencilerin okullarda aldığı eğitimi BTM’de uygulamayla öğrenebildiklerine değinen Başkan Altepe, gençlere değer verildiğini vurguladı.

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ

‘Science Expo’ ile ilgili detaylı bilgiler veren Başkan Altepe, “Her yıl ‘Bilim Şenliği’ bünyesinde düzenlenen ‘Başımıza İcat Çıkarın Yarışması’ da bu kapsamda ‘Science Expo Proje Yarışması’ olarak değişti. Bu yıl ‘7. Science Expo’ ve ‘4. Proje Yarışması’, ‘Geleceğin Teknolojileri’ ana konsepti ile Bursa TÜYAP Fuar Merkezi’nde, 26 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacak. ‘7. Science Expo’da atölye çalışmaları, bilim gösterileri ve konferansları, bilimsel sergiler, simülatörler, robot şenliği, insansız hava araçları uçuşları ve drone gösterileri yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumları desteğiyle tüm Türkiye’deki okullarda ve üniversitelerde proje yarışması çağrısı yapılacak” diye konuştu.

SON BAŞVURU 30 MART 2018

‘Geleceğin Teknolojileri’nin alt başlıklarını da anlatan Başkan Altepe, “Akıllı uygulamalar, yazılım mühendisliği, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, robotlar, endüstri 4.0, biyoteknoloji ve yapay zeka konularında gerçekleşecek. Proje yarışması başvuruları www.sciencexpo.org adresinden 30 Mart 2018 tarihine kadar alınabilecek. Toplam 110.000 TL ödülün dağıtılacağı ve 6 kategoride yapılacak yarışmada finale kalan 50 proje de sergilenecek. Dereceye girenlerin dışında finale kalan tüm projelere mansiyon ödülü verilecek. Yarışma kategorileri ‘Çocuk Mucitler’, ‘Genç Mucitler’, ‘Usta Mucitler’, ‘İnsansız Hava Araçları’, ‘Drone’ ve ‘Autodesk 3B Tasarım ve Mühendislik’ olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak ‘3 boyutlu Tasarım ve Mühendislik’ kategorisi de ‘Science Expo Proje Yarışması’ kapsamında yer alacak. Bu yarışma kategorisiyle ülkemizdeki endüstriyel tasarım bölümlerinde okuyan öğrencilerimize destek verilmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40