Srebrenica annelerine moral

Srebrenica Şehit Anneleri Derneği üyelerini makamında ağırlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, annelere moral verdi. Bursa ve Türkiye’nin Bosna Hersek’in yanında olduğunu ifade etti.

Srebrenica annelerine moral

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Srebrenica Anneleri Derneği üyelerini, Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’ndaki makamında ağırladı. Her yıl bir kez muhakkak Bosna’ya gittiğini söyleyen Başkan Aktaş, “Türkiye’de Bosna’dan bahsettiğinizde, kişi Boşnak kökenli olsun veya olmasın, içinde ılık bir rüzgar eser, bir hoşluk olur, Bosna’ya karşı. Savaş yıllarında o sıkıntı ve acıyı tüm şiddetiyle hissetmiş insanlarsınız ama sizin onurlu mücadeleniz Bosna’nın bağımsızlığını sağladı, Boşnak halkların özgürlüğünü sağladı” diye konuştu.

“ANNELİK, KUTSAL MERTEBE”

Her yıl bir kez muhakkak Bosna’ya gittiğini söyleyen Başkan Aktaş, “Türkiye’de Bosna’dan bahsettiğinizde, kişi Boşnak kökenli olsun veya olmasın, içinde ılık bir rüzgar eser, bir hoşluk olur, Bosna’ya karşı. Savaş yıllarında o sıkıntı ve acıyı tüm şiddetiyle hissetmiş insanlarsınız ama sizin onurlu mücadeleniz Bosna’nın bağımsızlığını sağladı, Boşnak halkların özgürlüğünü sağladı. Aynı zamanda annesiniz, annelik bizim inancımızda çok kutsal bir mertebe. Bu vesileyle tüm ölmüş annelerimizi rahmetle anıyoruz. Hayatta olan annelerimize sağlıklı, hayırlı uzun ömürler temenni ediyoruz” diye konuştu.

“BU KATLİAM OLMAYACAKTI”

Srebrenica Anneleri Derneği üyeleri Başkan Aktaş’a yeni görevinde başarılar dileyerek, kendi çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgiler verdi. Bosna Hersek´in Srebrenica bölgesinde yaşanan soykırımda yakınlarını kaybettiklerini ve Bosna Hersek için önemli olan Türkiye’ye her geldiklerinde ülkenin daha da güçlendiğini gördüklerini anlatan anneler, “Güçlü Türkiye, bize de güven sağlıyor. Keşke 1992’de Türkiye bu kadar güçlü olsaydı, biz inanıyoruz ki, bu katliam kesinlikle olmayacaktı ve biz bu acıları yaşamayacaktık” şeklinde konuştu. Her şeye rağmen hayatın sürdüğünü ve mücadeleye devam ettiklerini anlatan anneler, suçluların da gerekli cezayı alacaklarına inandıklarını kaydetti. Ziyaretin ardından Başkan Aktaş, annelere Yeşil Türbe çinisi armağan etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER