Türkiye'de afet kültürü yok

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden emekli Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Bursa Afet Eğitim Merkezi'nde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce ‘Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü’ dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Türkiye'de afet kültürü yok

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden emekli Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Bursa Afet Eğitim Merkezi'nde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce ‘Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü’ dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. Riskli bölgelerde buna göre inşaat yapılmasını öneren Gündoğdu, “Bu risklere karşı alınacak esas önlem kentsel dönüşümdür. Yıldırım Belediyesini ziyaret ettik, kentsel dönüşüm yolunda iyi ilerliyorlar. İnşallah bozulmaz. Gördüğüm kadarıyla kentsel dönüşüm örneği yok Türkiye'de. Bina yenilemesinden ibaret bir çalışma yapılıyor. Burada Yıldırım Belediyesinin yaptığı kentsel dönüşüm, bu konuda moralimi yükseltti” ifadelerini kullandı.

AYNI YERDEN KIRILMIYOR

Gündoğdu, afetler için önlemler alınması gerektiğini dile getirerek, “Fay her zaman aynı yerden kırılmıyor. Biraz sağından, biraz solundan kırılıyor ama aynı faydan bahsediyoruz. Bursa'ya göç çok fazla. Ovada su seviyesi çok yüksek. Bu, deprem dalgalarını büyüten bir olgu. Bunların da değerlendirilmesi lazım” diye konuştu. Türkiye'de ‘afet kültürü’nün olmadığını savunan Gündoğdu, “Üniversitelerde dahi Gölcük depreminden sonra afet bölümleri açılmaya başlandı. Bu bölümlerde dışarıdan eğitim veriliyor. Tüm teknolojiye rağmen afetlere müdahalede dünyada ilk 5 içerisindeyiz. Afet öncesi riskleri azaltma çabasında kavramlar anlatılmıyor. Halk bilmiyor. Bu, afetlere dair kültür düzeyinin oluşmamasından kaynaklanıyor. Üniversitelerin hocalarıyla birlikte halkı bilgilendirmesi lazım” dedi. Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yalçın Mumcu da ülkenin kalkınma yatırımları, mekansal gelişme politikaları, iklim ve çevre koşulları, hızlı sanayileşmenin afet riskini sürekli artırdığını belirterek, “Afetlerin zararlarını azaltmak üzere afetlere hazırlıklı olmak, birbirlerini tanımlayan, birbirlerinin paydaşları olan faaliyetlerdir. Afetlerin riski ile afetlerden sonraki müdahaleyi çok iyi tetkik edip organize etmek gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40