Yeşil Bursa'nın genç kaymakamı

Büyükorhan Kaymakamlığı’na atanan Kutsal Baytak’ı Bursa Sancak Gazetesi Köşe Yazarı Abduselam Demirci ziyaret etti. Ziyaretimizde Türkiye’nin en genç 'Kaymakam Hanım'ı Kutsal Baytak ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Yeşil Bursa'nın genç kaymakamı

Türkiye’nin en genç kadın kaymakamı sıfatını kazanmış olan Büyükorhan Kaymakamı Kutsal Baytak kimdir?

 Kocaeli Üniversitesi Siyasi Bilimler Kamu Yönetimi mezunuyum. Bu görevimden önce Hatay Reyhanlı’da görev yaptım. Özellikle bu dönemde İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Bey’in bizzat talimatıyla kadın kaymakam sayımız artırılmış olacak. Bundan önceki dönemlerde iki ya da üç kişi alınırken, Süleyman Soylu’nun talimatıyla bu sayı dokuz kişiye çıkarıldı. Bu da gerçekten bizler için gurur verici bir durum.

Kadın kaymakam olarak burada nasıl karşılandınız?

Tabi kadın kaymakam olmamızdan dolayı vatandaşlarımız şaşırıyor. İlçe sakinleri bizleri çok güzel karşıladı. Birlik ve beraberlik açısından bu durumu çok beğendim. Sağ olsun AK Parti Bursa Milletvekilimiz Bennur Karaburun arayıp hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Çok memnun oldum açıkçası, bizzat kendisinin beni arayıp hayırlı olsun dileklerinde bulunması. Bu yüzden kadın dayanışması anlamında güzel şeyler olacak. Güzel, olumlu tepkiler alıyorum. Bundan sonra da ilçemizde de özellikle kadın çalışanları teşvik edici projeler yürütmeyi planlıyorum. Onları destekleyebilecek, her daim arkalarında olunabilecek bir ortam hazırlamayı düşünüyorum. İnşallah amacıma da ulaşırım.

‘Kaymakam bey’ şeklinde dilimize oturan bir söylem var. İşte bunu ‘Kaymakam Hanım’ şeklinde biçimlendiren bir söylem olacak ilçe halkı. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

 Zaten bundan önceki süreçte günde bir en az beş altı kişi kaymakam bey diye hitap ediyor bana. Hani dilleri dönmüyor artık insanın halkın ağzına o kadar yapışmış ki kaymakam bey kaymakam bey. İnsanların dilleri dönmüyor. Kadınlar gördüklerinde çok mutlu olduklarını dile getiriyorlar, özellikle de yöneticilerinin kadın olmasından, kadın kaymakamla çalışmanın büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorlar. İnşallah o yönümüzü göstermeye çalışacağız.

Kocaeli Üniversitesi’nden mezun oldunuz. Mezun olduktan sonra kısa bir süre sonra kaymakam oldunuz. Bu gelişme nasıl oldu, bizlerle paylaşır mısınız?

Benim üniversiteye girme amacım üniversite okumak değildi, amacım kaymakam olmaktı. Lise mezunu olduğumdan beri kaymakam olmayı hedeflemişimdir. Normalde ben sayısal mezunuyum,  eşit ağırlıkların gireceği bir bölümken ben sayısal okuyup bu bölümü tercih ettim kaymakam olabilmek için. O yüzden üniversitenin ilk yıllarından beri sürekli ders çalışma halinde, bu sınavlara yönelik olarak kendimi hazırlama gayretinde bulundum. Özellikle 3. sınıfta daha da üzerinde durdum. Gerek İngilizce eğitimi konusunda gerek bu sınavlara yönelik konusunda gereken bütün gayreti gösterdim. Çok zor bir süreçti benim için, büyük bir emek isteyen bir süreç, çok şükür rabbime nasip etti ve şu an buradayım.

Görev süreniz boyunca burada gerçekleştirmek istediğiniz proje ve hedefler nelerdir?

Şimdi burası için ilk başta ilçe tanıma aşamasındayım malumunuz daha yeni atandım, ilçeyi tanıyıp daha sonra ki süreçte projelerimi gerçekleştirme amacındayım. Ama ilk gördüğüm sorunlardan bir tanesi genç nüfusun sürekli göç veriyor olması. İl merkezinden ilçenin çok uzak olması, haliyle iş imkânlarının olmuyor olması bu tarz sıkıntılar var. Daha çok yaşlı nüfus hâkim ilçeye. Öğrencilerin okuma konusunda teşvik edilmesi gerekiyor. Burada ilçenin kaynağı tarım ve hayvancılık üzerine olduğu için özellikle bu konularda çocuklarımızı yetiştirmeliyiz. İş imkânı açısından neler yaratılabilir şu an pek bir şey söyleyemem. Var olan iş imkânlarını biraz daha geliştirmek için, çeşitli projeler hazırlamayı planlıyorum.

Bilindiği üzere kadınlarımızın okuma yazma oranı çok az. Bununla ilgili kadınlarımızın etkin olabileceği projeler geliştirdiniz mi?

İlçede bir tek kadınların değil, öğrencilerin de okumaya karşı istekli olmalarına teşvik edilmesi gerekiyor.  Çocuklarda istek yok, heves yok. Bu anlamda çocukları okullara çekebilmek adına, milli eğitim müdürünü devreye sokarak, sosyal faaliyetler düzenleyerek okullara bu şekilde çocuklar çekilebilir. Kurslar açılıyor ama kurslara gelmek için talep yok. Biz de bu yüzden kapatmak zorunda kalıyoruz. İşte halka bu tür hizmetleri duyurmak adına, çeşitli projeler gerçekleştirmeyi istiyorum. İnsanlar, var olan projeleri veya var olan kursları bilmiyor bunları bilmedikleri için çeşitli kaynaklarla onlara ulaşmaya çalışacağız inşallah. Kütüphaneler, spor salonları projeleri düşünüyorum. Kültür alanında, gençleri buraya çekmemiz gerekiyor. Gençlerin taleplerini gönderebilecek bir ortam değil burası o yüzden zaten görüşemiyoruz. Gidebilecekleri yer yok burada oturup çay içebilecekleri bir yer yok. Ya da kitap okuyabileceği film izleyebileceği, spor yapabileceği, yerler yok.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER