Celal Gökçen Hakkında İhaleye Fesat Karıştırmaktan Suç Duyurusu

Bursa'nın Vergi Rekortmeni Hakkında İhaleye Fesat Karıştırmaktan Suç Duyurusu Yapıldı

M.CELAL GÖKÇEN HAKKINDA İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAKTAN SUÇ DUYURUSU

Bursa’nın Vergi rekortmenleri listesinde yer alan Memduh Celal Gökçen ve şirket ortaklarının yaptıkları pes dedirtti. Gökçe’nin katıldığı otopark ihalesinde yaşananlar üzerine ihaleyi kazanan Nilüfer Karaman Spor Kulübü derneği yetkilileri M. Celal Gökçen ve ortakları hakkında ihaleye fesat karıştırmaktan suç duyurusunda bulundu.

OTOPARK İHALESİNDE NELER YAŞANDI?

M.Celal Gökçen sahibi olduğu BEMSA BURSA SANAYİİ VE TİCARET TURİZM VE İŞLETME ANONİM ŞİRKETİ ile 10.12.2019 tarihi saat 11.00’de Osmangazi Belediyesi tarafından yapılacak olan otopark ihalesinin iptali yönünde bölge idare mahkemesine avukatları aracılığıyla davayı açtırdı. Saatler 14.00’ü gösterdiğinde ise iptal davası açtığı o ihaleye Başka Bir Şirketi olan B PLAS BURSA PLASTİK METAL İNŞAAT ENERJİ MADENCİLİK JEOTERMAL SİVİL HAVACILIK VE TARIM SANAYİİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ile katılım sağladı.

İhaleye konu 3936 ada 1 sayılı parselin yaklaşık 15 yıldır çok düşük fiyata B PLUS ANONİM ŞİRKETİ tarafından kiralandığı ortaya çıktı. Buna mukabil Bursa halkının yaşadığı otopark sıkıntısına rağmen Gökçen şirketler grubu Sırameşeler Sıcaksu mevkiinde bulunan 1000 araçlık bu otoparkı 15 yıl kapalı tuttu. Şehrin en çok otopark ihtiyacı duyduğu bu alanı halkın kullanımından mahrum etmesi Bursa trafiğine ciddi şekilde zarar verdi.

AKILLARINCA İHALEYİ İHALE ÖNCESİ AÇTIKLARI DAVA İLE GARANTİ ALTINA A LMAYA ÇALIŞTILAR

Bursa’nın vergi rekortmenliği ünvanını elinde bulunduran Memduh Celal Gökçen Osmangazi Belediyesi tarafından “Osmangazi ilçesi Gazlakdemir Mahallesi Mudanya Caddesi üzerindeki otoparkın 5 yıllığına kiraya verilmesi için 10.12.2019 tarihinde ihaleye çıktı. Bu ihaleden saatler önce ise Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin 2019/1135 sayılı dosyası ile ihalenin iptali amacıyla dava açıldı. Haber kısa zamanda duyuldu. Bunun üzerine ihale sırasında Memduh Gökçen’i temsilen orada bulunan Erdoğan Tan’a bu davadan haberi olup olmadığı soruldu. İbrahim Tan, böyle bir durumun söz konusu olmadığı cevabı verdi ve bu cevap ihale komisyonu yetkilileri tarafından not edildi. Yapılan ihale sonucu ihaleyi Memduh Gökçen’e ait şirket kaybetti. İhaleyi Nilüfer Karaman Spor Kulübü Derneği kazandı. Bölge idare mahkemesine haksız yere açılan dava sonucu ihale süreci duraksattı ve açılan dava neticesinde belediye ve dernek zarara uğramış oldu.

Elimize ulaşan Dava dilekçesinde ki şu hususlar dikkat çekti:

İhaleye katılan dernek yetkililerinin önce ihaleye katılmasının önlenmeye çalışılması. İş bu husus başarılamayınca ise ihalenin iptali amacıyla dava açılması ve bu söylentinin yayılması ihaleye fesat karıştırma suçunun maddi manevi bütün unsurlarını açıkça göstermektedir diye belirtildi.

Dernek yetkilileri şartnameyi aldıktan sonra otoparkı görmeye gittiklerinde Memduh Gökçen’e ait B PLAS ANONİM ŞİRKETİ güvenlik görevlileri içeri girmelerine izin vermediği, dernek yetkilileri ısrar edince ise izin verilmiş ancak otoparkın yolu olmadığını, ihaleyi kazansanız dahi bu otoparkın kullanılmasına izin verilmeyeceğini söyleyerek ihaleye girilmesinin önüne geçilmek istenmiştir. Devamında yukarıda anlatılan açıklanan şüpheliler tarafından gerçekleştirilen, azmettirilen eylemler açıkça Türk Ceza Kanunun 235. Maddesinde yer alan ihaleye fesat karıştırma suçunu oluşturmaktadır denildi.

Hak kazandığı ihalenin sonucundan mahrum edilen Nilüfer Karaman Spor Kulübü Derneği yöneticileri ihaleye fesat karıştırma suçunu işlediği Mehmet Memduh Gökçen, Mehmet Celal Gökçen ve Erdoğan Tan hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına ihaleye fesat karıştırma suçundan dolayı Gökçen ve suç ortakları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Olaylar üzerine kulüp sözcüsü Tahir Ünal, saat 11.00’de dava açıp saat 14.00’da ihaleye katılıp kazanırsam benim, kazanmazsam da mahkeme elini kullanarak tekrar benim diyen Memduh Celal Gökçen’in elindeki mali ve politik gücü kullanarak mahkemeler üzerinde bir etki oluşturmaya kalkması konusunda ki çekincelerini dile getirdi. Ve en önemlisi bir hukuk devleti olan Türkiye’de bu zihniyet nasıl vergi rekortmeni olabiliyor? Bu grubun girdiği bütün ihaleler mercek altına alınmalı diyerek isimlerinden ve güçlerinden korkmuyoruz. Dedi. Tahir Ünal son olarak TÜRK MİLLETİ adına bağımsız yargının gereğini yapacağına inandığını belirtti.

YORUM EKLE

banner46

banner40