Dünden Bugüne AK Parti…

Yoksulluk, Yasaklar ve Yolsuzluklarla mücadele… AK Parti kurulduğunda bu anlayışla çıktı siyaset meydanına. Özgürlük ortamını sağlamak istedi, bunun için köklü reformlar yaptı, kanunlar çıkarttı.

Sivil siyaset, askeri vesayetten kurtarıldı, ülke rahat bir nefes aldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi, köklü reformlar yaparak koalisyon dönemlerinde dibe vuran ekonomiye can suyu oldu.

Diğer partiler askeri vesayetin vermiş olduğu korkuyla Kürt’ün K’sini söylemekten çekinirken Ak Parti, halkında desteğiyle Türkiye’nin ilk Kürtçe kanalını açtı, okullarda Kürtçeyi seçmeli dersler arasına koydu.

Kürtlere bu toplumun bir parçası olduğunu hatırlattı. Kürtlerde bunun karşılığını Ak Parti’yi doğu ve güneydoğuda birinci parti yaparak verdi. Hatırlarsınız Ak Parti’nin Diyarbakır’da 10 vekil çıkardığı yılları…

28 Şubat’ta mütedeyyinlere yapılan zulümlerden tek tek hesap sordu.  En temel hakları olan eğitim hayatlarında karşılarına çıkan bürokratik engelleri teker teker kaldırarak demokrat bir parti olma örneği gösterdi.

Statüko, AK Parti’nin bu yeniliklerini içine sindirememiş, geçmişte hastalık haline getirdiği anlayışı tekrar hortlatarak Ak Parti’nin faaliyetlerine son vermek istemişti.

2007 yılında e-muhtırayla AK Parti’ye ayar vermek istediler. Ak Partililer ise “dik durmak” diye bir tavırla karşılık vermeyi seçerek halkın vermiş olduğu emaneti korumuştu.

2008 yılında ise Ak Parti’nin “laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” gerekçesiyle dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından kapatma davası açılmıştı. Demokrasiye inanan yargıçlar Ak Parti’nin kapatılmasına karşı oy kullanmıştı.

Bu söylediklerim AK Parti iktidarının ülkenin demokratikleşmesi konusunda 2010 yılına kadar yapmış olduğu ilerici adımlarıydı. AK Parti’nin yapmış olduğu demokratikleşme faaliyetlerine ve halkın sahiplenme duygusuna şöyle dönüp bir baktığımızda kendimize şu soruyu soruyoruz;

Ne oldu da Ak Parti bu özgürlükçü, çoğulcu, sivil siyaset anlayışından vazgeçerek tek tipçi, ötekileştirici siyaset anlayışına geçti?

Yıllarca güvenlikçi vesayetlerin zapturaptı altında yaşayan, statükonun sopası altında siyaset yapmaya çalışan bir siyasi anlayış, nasıl oldu da kendi iktidarında kendisi gibi düşünmeyen siyasi partileri, sendikaları, STK’ları sopayla terbiye etmeye çalışıyor.

Yıllarca  güvenlik kuvvetlerinin mütedeyyinlere yaptığı muameleden şikâyet etmediler mi? Başörtüsü takanlara, çarşaf giyenlere potansiyel terörist muamelesi yapıldığında isyan edip bu isyanı yüksek sesle haykırmadılar mı?

En temel hak olan protesto hakkında bile göz açtırmayıp bu görüşte olanları yerlerde sürükleyen anlayışa karşı onurlu bir şekilde mücadele etmediler mi?

Geçmişte kendileri gibi düşünmeyenlerin yaşattıkları mağduriyetleri şimdi bu iktidar başkalarına yaşatıyor.

İktidarın bu yanlışlarını gören sağduyulu Ak Partili siyasetçilerde trenden itilerek devre dışı bırakılıyor. Ülkedeki insan hakları ihlallerini, hukuk ihlallerini, basına yapılan baskıları, ekonomide yapılan hataları anlatmak için feryat ediyor bazı AK Partililer.

                                                                                ***

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde yapılan saldırıda siyasilerin yapmış olduğu açıklamaları hayret ederek dinlemiştim.

“Gaz sıkışması, yüzde dokuz aldıkları yerde ne işleri var, terör örgütlerine yaslanmasının toplumsal bir karşılığı” gibi sözlerle yapılan saldırıyı meşrulaştıran ve gelecekte yapılmak istenen saldırıların önünü açacak evlere şenlik açıklamalar yapıldı.

Buraya dikkat!!! Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaşamış olduğu saldırıyı geçmişte Ak Partili siyasetçilerde yaşamıştı. Şehit cenazelerinde yuhalandılar, hakarete uğradılar. O gün Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde ne işin var diye soranlar geçmişte aynı soruyu Ak Partili siyasetçilere soruyorlardı. Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı geçmişte Taner Yıldız ve Bekir Bozdağ’a da yapıldı. O zamanda aynı tartışmalar yapılmıştı, şehit hepimizin şehidi diyerek aynı tepkiler verilmişti.

Çözüm sürecinin olduğu o yıllarda AK Parti’ye yapılan saldırılara karşı CHP’liler cılız açıklamalarla geçiştirmişti durumu. Şimdi aynısını rövanşist bir yaklaşımla AK Parti yapıyor. AK Parti, CHP’nin geçmişte yaptığı bu hataya neden şimdi kendisi düşüyor?

Reform, özgürlük, adalet,  denince ilk akla gelen bu siyasi anlayış ne oldu da bu kadar despotizme kaydı? Hakkı, hukuku, adalet, demokrasiyi savunan devleti ve kurumlarını yaptıkları ayrımcılıklarla eleştiren herkese “yobaz, laik düşmanı, irticacı” diyerek ötekileştirilenler şimdide başkalarını “hain, terörist” diye ötekileştiriyor.

“Yoksulluk, Yasaklar, Yolsuzluk” ile mücadele diyerek yola çıkan bu siyasi anlayış, son yedi yılın vermiş olduğu güç zehirlenmesiyle felsefesinden çok uzak bir anlayışla ülke yönetiyor.

Seçmende, Ak Parti’nin son yedi yılda yaşadığı bu büyük siyasi değişimin farkında olacak ki son seçimde uyarı mesajı verdi. Yerel seçimlerde seçmenin büyükşehirlerde Ak Parti’yi tercih etmemesi kuruluş felsefesine geri dönmesi için etkili bir mesajdı. Seçmenin verdiği bu mesajı ya AK Parti iyi anlayıp toparlanacak ve reform partisi olacak, ya da yanlış politikalarına inatla devam edip sağ merkezlerin yaşadığı sonu yaşayacak.

Eğriye eğri, doğruya doğru… Bizden söylemesi…

YORUM EKLE
YORUMLAR
poyraz demir
poyraz demir - 2 hafta Önce

çok mükemmel bir yazı uzun süredir böylesine tat veren bir yazı okumamıştım. kaleminize sağlık

ARZU
ARZU - 2 hafta Önce

geçmişte yapılan tüm haksızlıkları şimdi Ak parti yapıyor

mstafa
mstafa - 2 hafta Önce

Aykut Bey biraz da Bursa'da ki usulsüzleri yazar mısınız? Ak parti bursa il başkanlığı yönetimi kimlerden oluşuyor??
Bursa'da kim kimin adamı? Seçim sürecinde adaylar nasıl belirlendi Bunları da yyazar mısınız?

MUSTAFA ÖZTÜRK
MUSTAFA ÖZTÜRK - 2 hafta Önce

Aykut Bey eski belediye Başkanları şimdi neler yapıyorlar? Kimisi ofisinde kimisi ise....

mstafa
mstafa - 2 hafta Önce

Aykuy Bey Bursa'yı yöneten Hakan Bey ile Efkan Ala'nın arasındaki soğukluğu yazın

mstafa
mstafa - 2 hafta Önce

Aykut Bey Bursa'da kim nasıl ihale alıyor onları yazalım.

bursalı ahmet
bursalı ahmet - 2 hafta Önce

CHP'li ama AK Parti yönetiminde bulunanları kim????