ABD başkanı Trump Seul'de sert konuştu

Trump, Asya turunun ikinci durağı başkent Seul'deki temasları kapsamında Güney Kore Ulusal Meclisi'nde konuştu. Başkan Trump, Güney Kore Ulusal Meclisi'ndeki konuşmasında Kuzey Kore'ye ilişkin karanlık bir tablo çizerek, Pyongyang yönetimine "Bizi hafife almayın ve sınamayın" mesajını gönderdi.

ABD başkanı Trump Seul'de sert konuştu

ABD Başkanı Donald Trump’ın  Asya turundaki ikinci durağı olan Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Ulusal Mecliste konuştu. Başkan Trump konuşmasında, Güney Koreli milletvekillerine Kuzey Kore ile ilgili karanlık bir tablo çizdi. Kim Jong-un liderliğindeki ülkeye ilişkin, "O kadar kasvetli bir durumdalar ki hükümet çalışanları bile ülkeyi terk edip yurt dışında köle olarak çalışmaya razı oluyor" ifadesini kullandı. Trump, "Kuzey Kore'de yaşamaktansa köle olmayı bile göze alıyorlar" diyerek, bu ülkeyi ‘kimsenin hak etmediği bir cehennem’ olarak niteledi. "Kuzey Kore halkının açlıktan öldüğünü" söyleyen Donald Trump, Kim yönetiminden ‘zalim diktatörlük’ diye bahsetti. ABD Başkanı, ‘Pyongyang'ı hak ihlalleri ve yolsuzluk içinde olmak, ayrıca Kore Yarımadası'nda güç yoluyla barış istemekle’ suçladı.

"YURT DIŞINDA ÇATIŞMA ARIYOR"

Pyongyang'ın nükleer ve balistik denemelerini "Kim rejimi yurt içindeki genel rahatsızlığı dağıtmak için yurt dışında çatışma arıyor." ifadesiyle yorumlayan Trump, Kuzey'e "Bizi hafife almayın ve sınamayın" çağrısını yaptı. ABD lideri Trump, "Daha başarılı bir Güney Kore, Kim rejiminin kalbindeki kara fanteziyi daha kararlı bir şekilde gözden düşürecektir. Biz bekledikçe tehlike daha çok büyüyor ve seçenekler ise azalıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER