ABD'de kasırga felaketi !

ABD'nin orta batı eyaletleri Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee, kasırga felaketini yaşadı. En yıkıcı kasırga olarak kayıtlara geçen Kentucky'de yaşanan kasırgada can kaybı 90'a yükseldi.

ABD'de kasırga felaketi !

ABD'de yaşanan hortum ve kasırga felaketi, 6 eyaleti derinden etkiledi. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresine (NOAA) göre, Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee kentlerinde en az 24 kasırga meydana geldi. 

Yaşanan kasırga felaketinin sonuçları henüz tam olarak bilinmiyor. Ölü sayısının doğrulanmadığı yıkımda, Kentucky valisi Andy Beshear Pazartesi günü en az 74 kişinin öldüğünü ve 100'den fazla kişinin arandığını açıkladı.

KASIRGANIN BİLANÇOSU AĞIRLAŞIYOR

Illinois'de en az altı, Tennessee'de dört, Arkansas'ta iki ve Missouri'de iki kişi öldü.

En çok etkilenen şehirlerden biri, bir mum fabrikasının yerle bir olduğu ve en az sekiz kişinin öldüğü Batı Kentucky'deki Mayfield oldu.

Mayfield'deki bulunan polis ve itfaiye istasyonları yıkıldı. Evlerin yerle bir olurken birçok ağaç kökünden söküldü.

Arkansas'taki Monette Malikanesi huzurevinde iki kişi öldü, diğerleri yaralandı ve mahsur kaldı.

EYALET TARİHİNİN EN YIKICI KASIRGASI

Washington'da bulunan ABD Başkanı Joe Biden, yıkım sonrasında Oval Ofis'te brifing aldı. Kentucky Valisi Andy Beshear, "eyalet tarihinin en yıkıcı kasırgasını" yaşadıklarını ve çok sayıda kişinin kayıp olduğunu söyledi.

BIDEN: ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ

ABD Başkanı Biden, yaşanan felaketin ABD tarihinin en büyük kasırgalarından biri olduğunu vurguladı. Biden, Kentucky'de ölümlere yol açan hortum için Federal Acil Afet Bildirgesi'ni imzaladı.

Joe Biden, "Federal hükümet, elinden gelen her şeyi yapacak, bunun üstesinden beraber geleceğiz." ifadesini kullandı.

Hüsniye Mollaoğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER