ABD, İran'a gözdağı vermek için...

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, İran'a mesaj vermek üzere 'USS Abraham Lincoln' uçak gemisi taaruz grubu ile bir bombardıman görev gücünü Orta Doğu'ya sevk edeceklerini duyurdu.

ABD, İran'a gözdağı vermek için...

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, İran'a mesaj vermek üzere "USS Abraham Lincoln" uçak gemisi taaruz grubu ile bir bombardıman görev gücünü Orta Doğu'ya sevk edeceklerini duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, yaptığı yazılı açıklamada, "Birçok kaygı verici ve gerginliği tırmandıran belirti ve uyarıya karşın, İran rejimine ABD'nin veya müttefiklerinin menfaatlerine yönelik herhangi bir saldırının sert bir güçle karşılık bulacağına dair net ve mutlak bir mesaj vermek üzere ABD USS Abraham Lincoln uçak gemisi taarruz grubunu ve bir bombardıman görev gücünü Merkez Kuvvetler Komutanlığı bölgesine gönderiyor" ifadelerini kullandı. 

'HER HANGİ BİR SALDIRIYA
CEVAP VERMEK İÇİN HAZIRIZ'

ABD'nin İran ile bir çatışmanın peşinde olmadığını iddia eden Bolton, "Ancak herhangi bir saldırıya yanıt vermek için tam hazırız" değerlendirmesinde bulundu.

Pentagon'dan Bolton'un açıklamarına dair henüz bir yorum yapılmadı.

Abraham Lincoln uçak gemisi ve bir grup savaş gemisi son olarak Akdeniz sularında konuşlu bulunuyordu. Geçtiğimiz hafta Arnavutluk hükümet yetkilileri, Abraham Lincoln uçak gemisi Adriyatik denizi sularındayken gemiye bir ziyaret gerçekleştirmişlerdi.

Bolton'un işaret ettiği Merkez Kuvvetler Komutanlığı alanı kapsamında Abraham Lincoln gemisinin Kızıl Deniz'e Arab Denizi'ne ya da Basra Körfezi'ne gidebileceği belirtiliyor. Hali hazırda Basra Körfezi'nde herhangi bir Amerikan uçak gemisi bulunmuyor.

Bolton'un kast ettiği bombardıman görev gücü de karada konuşlu bombardıman uçakları anlamına geliyor ve bunlarında Arap Yarımadası'ndaki üslere konuşlandırılacağı ifade ediliyor.

Avrupa seyahati esnasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pompeo da Amerika'nın bu hazırlıkları bir süredir yaptığını söyledi.

Pompeo da İran ya da ona bağlı güçlerin Amerika kuvvetlerine ya da temsilciliklerine yönelik saldırı olasılığından bahsetti ve “Kesin bir biçimde İran tarafından artan bir hareketlilik görüyoruz. Bu durumda bir saldırıdan İran'ı sorumlu tutarız. Bu saldırı üçüncü bir grup vekalet güç Hizbullah'tan da gelse bir bundan doğrudan İran yönetimini sorumlu tutacağız” dedi.

Artan hareketlilikten neyi kast ettiği sorulan Pompeo, “Bunun altında yatanların neler olduğu hakkında konuşmak istemiyorum. Ama biz net biçimde ifade etmek istiyoruz ki İranlılar olası bir durumda nasıl tepki vereceğimizi anlamalılar” dedi.

İsrail ve Gazze şeridinde yaşananlarda İran'ın parmağı olup olmadığı şeklindeki bir soruyaysa Amerika Başkan Yardımcısı Pompeo “O konu bundan ayrı” yanıtını verdi.

Öte yandan Trump yönetimi İran'a yönelik baskılarını arttırıyor. Geçen Amerika Başkanı Donald Trump, Amerika'nın İran'dan petrol alımı konusunda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeye sağlanan muafiyeti uzatmayacağını duyurdu. Amerika ayrıca son olarak İran Devrim Muhafızları gücünü terör örgütü olarak tanıdığını ilan etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER