ABD tehlikeli bir oyun oynuyor

Heritage Foundation uzmanı Coffey (SETA DC) düzenlediği panelde, ABD'nin PKK/PYD'yi silahlandırmasını ‘tehlikeli bir oyun’ olduğunu belirterek, Rakka'nın alınmasının bu terör örgütünün silahlandırılmasına değmediğini söyledi.

ABD tehlikeli bir oyun oynuyor

Heritage Foundationdan Douglas ve Sarah Allison Dış Politika Merkezi Direktörü Coffey, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Şubesinin (SETA DC) düzenlediği ‘Suriye'de Ayrışma: Türkiye'nin İdlib Operasyonu’ başlıklı panelde konuştu. Luke Coffey, ABD'nin PKK/PYD'yi silahlandırmasını ‘tehlikeli bir oyun’ olarak niteledi ve Rakka'nın alınmasının bu terör örgütünün silahlandırılmasına değmediğini söyledi.

“DAR GÖRÜŞLÜLÜK”

ABD'nin, kaynaklarını Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü stratejiye bağlamasının ‘dar görüşlülük’ olduğunu belirten Coffey, Amerikan kuvvetlerinin Suriye'nin kuzeyinde uzun bir zaman kalabileceğinin ve bu stratejinin olumlu bir sonuç çıkaracağının da öngörülebilir olmadığını dile getirdi. Suriye'de ABD'nin terör örgütü PKK/PYD ile iş birliğine değinen Coffey, "Rakka düştü manşetlerini görmek bizi mutlu ediyor. Amerikan siyasetçilerinin istediği şey, Amerikan halkının da duymak istediği şey bu" dedi.

"SURİYE KAYGAN BİR ZEMİN"

Amerikan karar vericilerinin Kürt gruplar arasındaki nüansı anlayamadığına dikkati çeken Coffey, "ABD'nin YPG ile çalışmaya başlamasından beri YPG veya PYD gibi bir örgütle ilişkisinin nasıl devam edeceği veya ne kadar uzun süre sürdürülebileceği konusunda şüphelerim vardı. Amerikan halkının çoğunluğu, vergilerinin Neo-Marksist ideolojiye sahip ve ABD Dışişleri Bakanlığının 'Yabancı Terör Örgütleri Listesi'ne eklenen bir örgütle ilişkisi olan bir örgütü fonladığını bilseydi bu bir kaygı kaynağı olacaktı" diye konuştu. PKK/PYD'nin, ABD'nin Suriye'de uzun döneme yayılan bir rol oynamasını istediğini bildiren Amerikalı uzman, "ABD Suriye'de tehlikeli bir oyun oynuyor. Burasının çok kaygan bir zemin olduğunu düşünüyorum. Rakka'nın hızlıca alınmasının maliyeti YPG gibi bir örgütü silahlandırmaksa bana göre (Rakka'nın alınması) buna değmez" yorumunu yaptı. Bu hafta ortaya çıkan PKK/PYD ile DEAŞ arasındaki anlaşmaya da değinen Coffey, bunun PKK/PYD'nin güvenilir olmadığını ortaya koyduğunu anlattı.

" VERİLEN SÖZLER TUTULMADI"

SETA DC Direktörü Kadir Üstün ise Türk askerinin İdlib'e intikalinin, Ankara'nın kaygılarını gidermek üzere yapıldığını belirtti. Türkiye'nin siviller konusundaki insani kaygılarının yanı sıra bazı silahlı grupların İdlib'i istikrarsızlaştırmaya yönelik hareketlerinin de Ankara için kaygı nedenleri arasında yer aldığını dile getiren Üstün, "Türkiye'nin son birkaç yıldır, PYD'nin kontrol ettiği alanlar ve Fırat Nehri'nin batısına doğru kontrol alanını genişletmesine ilişkin kaygıları vardı" ifadelerini kullandı. Münbiç örneğini veren Üstün, terör örgütü PKK/PYD'nin bu ilçeden çekileceğine dair Türkiye'ye sözler verildiğini ancak bunların yerine getirilmediğini anımsattı. Ayrıca Suriye rejimi ile Şii milislerin ateşkes anlaşmalarını suistimal ederek yeni saldırılara hazırlanmak için bir fırsat olarak kullandığını vurgulayan Üstün, Türkiye'nin İdlib'e intikalinin de bu tür bir harekatı önlemeye yönelik olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER