ABD'den DAEŞ'e çok sert darbe

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, DAEŞ karşıtı operasyonlarda terör örgütü DAEŞ'in elebaşılarından Yusuf Demir, kardeşi Ömer Demir, Ebu Yazin ve Abdullah Hajjaou'nun, DAEŞ karşıtı koalisyonun saldırıları sonucu öldürüldüğü bildirildi.

ABD'den DAEŞ'e çok sert darbe

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, video konferans yöntemiyle ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlanarak, Irak ve Suriye'de DAEŞ karşıtı operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ryan Dillon, aralarında terör örgütü DAEŞ'in medya yetkilisi Yusuf Demir ve kardeşi Ömer Demir'in de bulunduğu 4 DAEŞ elebaşının 26 Ekim'de El Kaim yakınlarında koalisyona bağlı savaş uçakları tarafından düzenlenen hava saldırılarında öldürüldüğünü bildirdi. Son 3 haftada 4 DAEŞ elebaşının koalisyonun saldırıları sonucu etkisiz hale getirildiğini dile getiren Dillon, söz konusu teröristlerin öldürülmesiyle terör örgütü DAEŞ'in terörist istihdam etme ve Suriye ile Irak'ta saldırı düzenleme kabiliyetine darbe vurulduğunu kaydetti. Sözcü, koalisyonun 3 Kasım'da Mayadin yakınlarında düzenlediği hava saldırısında da DAEŞ'in üst düzey yetkilisi Ebu Yazin'in öldürüldüğünü açıkladı. Koalisyonun 5 Kasım'da ise Elbu Kemal yakınlarında düzenlediği hava saldırısında ise Abdullah Hajjaou'nun öldüğünü belirten Dillon, koalisyonun bugüne dek 117 DEAŞ elebaşını öldürdüğünü belirtti.

REJİM HENÜZ ELBU KEMAL'İ ALAMADI

Rusya Savunma Bakanlığı’nın, ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun Suriye'nin Elbu Kemal kentinden kaçan DAEŞ militanlarına yönelik saldırı düzenlemediğine yönelik iddialarına da değinen Albay Dillon, "Rusya Savunma Bakanlığının açıklamaları da hava saldırıları kadar isabetli" ifadelerini kullandı. Rusya'nın son zamanlarda ‘bazı başarısızlıklar yaşadığından dolayı’ ABD öncülüğündeki koalisyon hakkında ‘yalanlar uydurduğunu’ öne süren Ryan Dillon, "Rusya Savunma Bakanlığından gelen neredeyse her şey şüpheli ve yanlış" suçlamasında bulundu. Rusya'nın Halep'te 50'den fazla sivilin yaşamını yitirmesine neden olan hava saldırısını ise "Rus ordusunun başarısızlığı" olarak niteleyen Dillon, Moskova destekli Beşşar Esed rejiminin de Elbu Kemal kentini DAEŞ'ten aldığına dair iddiaların da yanlış olduğunu savundu. Albay Ryan Dillon, "Elbu Kemal'de savaş devam ediyor. Suriye rejiminin söylediğinin aksine bölgeyi daha alamadılar" dedi.

KAÇANLAR MİLİTAN OLABİLİR

DAEŞ ile PKK/PYD arasındaki anlaşmaya ilişkin de açıklamalarda bulunan Dillon, anlaşma çerçevesinde 3 bin 500 DAEŞ mensubu ailenin ve 300'den az sayıda da DAEŞ militanının şehirden çıkarıldığını söyledi. Anlaşma çerçevesinde DAEŞ militanlarının serbest bırakılıp bırakılmadığına yönelik sorulara yanıt veren Albay Dillon: "Yüzde 100 bir kesinlikle Rakka'dan çıkan tüm savaşçıların tespit edildiğini söyleyemem. Ve gerek bu anlaşmaya varırken veya öncesinde diğer sivillerle birlikte oradan çıkmayı başarmış ve serbest kalmış birileri olabilir" şeklinde yanıt verdi. Albay Dillon ayrıca, Rakka'dan ayrılan militanları havadan takip ettiklerini, DAEŞ kontrolündeki alanlara gittiklerini gördükleri takdirde vurmaya hazır olduklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER