Almanya'da 8 Türk'ün öldürüldüğü NSU davasında işler karıştı

Almanya'da 8'i Türk 10 işçiyi öldüren ırkçı örgüt NSU davasında ortalık karıştı. Davada sadece bir kişinin yargılanması işin içindeki olan birçok kişiyi gizlediklerini gösterirken zanlı Beate Zscaepe 10 kişiyi öldürmekten suçlu bulunarak müebbet hapse mahkum edildi.

Almanya'da 8 Türk'ün öldürüldüğü NSU davasında işler karıştı

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU örgütüne mensup yönelik davanın tek sanığı Beate Zschäpe, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne yönelik davada baş sanık Beate Zschäpe ve dört sanık hakkındaki kararını açıkladı.

Beş yıldır süren davanın duruşması Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde yapıldı. Davanın hayatta kalan tek sanığı Beate Zschäpe suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında başlatan davayı çok sayıda Türk derneği de yakından takip etti.
 

DIŞİŞLERİ'NDEN KARARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Kararla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı, NSU kararını derin devlet ile istihbarat içindeki bağlantıları ve gerçek suçluları ortaya çıkarmadığı için "tatmin edici" bulmadı.

Bakanlık, "Sözkonusu dava sonucunda baş sanığın müebbet hapis cezasına ve diğer dört sanığın ise değişen süreli hapis cezalarına çarptırılmalarını not ettik. Bununla birlikte, maalesef bugün verilen karar NSU cinayetlerinin arka planını ve derin devlet ile istihbarat içindeki bağlantılarını tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmamış, gerçek suçlular ortaya çıkarılmamıştır. Bu bakımdan kararı, adaletin tecellisi ve kamu vicdanının rahatlatılması bakımından tatmin edici bulmuyoruz. Soruşturmaların başlangıç aşamalarında pek çok önyargıyla karşılaşan ve mağdur edilen kurban aileleri ile Almanya'daki Türk toplumunun duyguları, henüz dinmemiş acıları milletimizce paylaşılmaktadır" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Almanya'daki NSU davasıyla ilgili açıklama

"MAALESEF ALMANYA, SAMİMİYET TESTİNDEN GEÇEMEDİ"

NSU cinayetlerinin yanı sıra faili meçhul kalan diğer tüm ırkçı, yabancı düşmanlığı motifli saldırıların faillerinin adalet önüne çıkarılmalarını beklediklerini vurgulayan Kalın, şunları kaydetti:

"Bu tür davalar Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa için birer samimiyet testidir. Maalesef Almanya, NSU davasında ırkçılığa ve ırkçılara yeteri kadar güçlü bir karşı koyuş göstermeyerek, samimiyet testinden geçememiştir. Bundan sonraki süreçte de konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle Alman makamlarından Almanya'da ve Avrupa'da artan ırkçılıkla tavizsiz bir şekilde mücadele etmelerini, bu kapsamda özellikle siyasetçilerin ve medyanın sağduyu ile davranmasını beklediğimizi de vurgulamak istiyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner11