Birleşmiş Milletler Arakan'a Gitmeli

Arakan Rohingya Birliği Genel Direktörü Dr. Uddin, Birleşmiş Milletlere çağrıda bulundu. Çağrıda Birleşmiş Milletlere konuştu.

Birleşmiş Milletler Arakan'a Gitmeli

Uddin, "BM de Arakan'a gitmeli ve Arakanlı Müslümanları korumalıdır. Aksi halde Arakanlı Müslümanlar topraklarına geri dönseler bile ordu ve fanatik Budistler, bir süre sonra onları öldürecektir" dedi. Wakar Uddin, yaptığı açıklamada, Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve fanatik Budistlerin saldırılarından kaçan Arakanlı Müslümanların Bangladeş'e geçişlerinin devam ettiğini ancak ilk günlere nazaran sayılarının azaldığını kaydetti.

BUDİSTLER BOŞALAN KÖYLERİ YAKIYORLAR

Myanmar güvenlik güçlerinin ve fanatik Budistlerin Arakan'daki köylere saldırmaya devam ettiğine işaret eden Uddin, "Polis gelip havaya ateş açarak insanları korkutup köylerinden kaçırıyor. Sonra fanatik Budistler devreye girerek boşalan köyleri yakıyor. Bu nedenle hala çok sayıda Arakanlı Müslüman Bangladeş'e geçmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"BUDİSTLER YERLEŞİYOR"

Uddin, hükümetin, Arakanlı Müslümanları Bangladeş sınırında 'ülke içinden yerinden edilmişler' kamplarına toplamayı planladığına işaret eden Uddin, Arakanlı Müslümanların yakılan köylerine de Budistlerin yerleştirilmesinin amaçlandığını kaydetti. Myanmar'ın BM'nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan başkanlığındaki Arakan Danışma Komisyonu'nun sunduğu tavsiyeleri uygulayacağını açıkladığını anımsatan Uddin, "Komisyon tavsiyelerinde Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık verilmesi, eğitim hakkı tanınması gibi birçok öneri bulunuyor. Myanmar hükümetinin bu tavsiyeleri nasıl uygulayacağını görmek istiyoruz" diye konuştu.

"MYANMAR'A BASKI YAPMALI"

Uddin, Arakanlı Müslümanları ordu ve fanatik Budistlerin şiddetinden korumanın en etkili yolunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) bu konuda alınacak kararlar olduğuna işaret ederek "BM de Arakan'a gitmeli ve Arakanlı Müslümanları korumalıdır. Aksi halde Arakanlı Müslümanlar topraklarına geri dönseler bile ordu ve fanatik Budistler, bir süre sonra onları öldürecektir" dedi. Arakanlı Müslümanların Myanmar yönetimine bağlı hastanelerde tedavi göremediğini ve eğitim alamadığını vurgulayan Uddin, "Toplumsal gelişme önemli. Uluslararası toplum Arakanlı Müslümanlara eğitim, sağlık ve altyapı hizmetlerinin sağlanması, vatandaşlık haklarının geri verilmesi konusunda Myanmar'a baskı yapmalıdır" ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANI  ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Uddin, Arakan'da yaşananların başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk yetkililer aracılığıyla uluslararası toplumun gündeme getirildiğine dikkati çekerek sözlerini şöyle noktaladı: "Arakanlı Müslümanlar adına, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye hükümeti ve halkına verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER