Fransa'da Sarı Yelekliler'in protestosu başladı

Fransa'da "Sarı Yelekliler", dördüncü büyük eylemleri için başkent Paris'teki Zafer Takı Anıtı'nda toplanarak protestolarına başladı.

Fransa'da Sarı Yelekliler'in protestosu başladı

Fransa, akaryakıt zammına tepki olarak ortaya çıkan daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine yönelik öfke gösterisine dönüşen protestoların dördüncüsüne sahne oluyor. 

Sarı Yelekliler, 4. büyük eylemleri için başkent Paris'teki Zafer Takı Anıtı'nda toplanarak gösterilerine başladı.

Elysee Sarayı'na ulaşmak isteyen göstericilerle, geçişe izin vermeyen Fransız polisi arasında çatışmalar yaşanıyor.

Polis, "sarı yeleklilere" biber gazıyla müdahale ediyor.  

481 kişi gözaltına alındı

Fransa Başbakanı Philippe, şu ana kadar gösterilerde 481 kişinin gözaltına alındığını, 211 kişinin ise tutuklandığını duyurdu.

Gözaltına alınan kişilerin üst aramasında çekiç ve taş bulunduğu ifade edildi.

Fransa'daki protestolar

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Başkent Paris'in Champ-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi, kenti "kaosa" sürüklemişti.

Champ-Elysees Caddesi çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza, protestolar nedeniyle kepenk indirmiş ve çevrede de 3 ila 4 milyon euro'luk hasar oluşmuştu. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de caddeler ve yollar kapatılmıştı.

Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunun yeterli olmadığını savunarak gösterilere devam edeceğini duyurmuştu.  

Kaynak: TRT Haber, Reuters, AFP

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER