Havai’deki volkan patlaması (Kilauea Volkanı) her yeri yakıp geçiyor

Hawaii'de meydana gelen Kilauea Volkanı patlaması sonucu şehre yayılan lavlar önüne kattıkları her şeyi yakıp yok ederek ilerliyor.

Şehir boşaltılırken lavlar her yeri yakıp kül etmeye devam ediyor. Korkunç manzaranın havadan da görüntülendiği çekimler durumun ne derece kötü olduğunu gösteriyor.

3 Mayıs 2018 Hawaii de meydana gelen depremden sonra Dünya'nın aktif volkanlarından birisi olan Kilauea yanardağının faaliyeti geçmesi sonrasında tam bin 700 kişi tahliye edildi. Lavların evleri yuttuğu ve büyük bir hızla Hawaii ye yayıldığı belirtiliyor.

Hawaii'deki yanardağ lavlar birçok evi kül etti

ABD'nin Hawaii eyaletinde geçen hafta faaliyete geçen Kilauea Yanardağı'ndan püsküren lavlar nedeniyle 31 ev yok oldu. Yanardağ lavlarının yerden yaklaşık 61 metre havaya püskürdüğü belirtildi. Bölgede yaşayan bin 700 kişi bölgeden tahliye edilirken, evlerini terk eden binlerce kişi ise geri dönüp dönemeyeceği konusunda endişe yaşıyor. 

Yanardağdaki patlamaların küçük depremleri tetiklediği bildirilirken, elektrik hatlarının hasar görmesi nedeniyle de bölgeye elektrik verilemediği öğrenildi. 

Dünyanın en aktif yanardağlarından biri olan Kilauea, 1983'ten beri faaliyette. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER