Irak ordusunun ilerleyişi sürüyor

Irak ordusu düzenlediği Kerkük operasyonuyla birlikte stratejik noktalar bir bir ele geçiriliyor. Irak güçleri Kerkük'teki Bay Hasan petrol sahasında kontrolü sağladı.

Irak ordusunun ilerleyişi sürüyor

Irak ordusu ve federal polis güçleri, operasyonun ilk gününde K1 Askeri Üssü, Baba Gürgür Petrol Yatağı, Kerkük Kuzey Petrol Şirketi, KYB'nin 70'inci Tugay üssü ve Kerkük Havalimanı'nda denetimi tamamen sağladı. Irak güçleri operasyonun ikinci gününde ise Kerkük'teki Bay Hasan petrol sahası'nda Peşmerge'nin çekilmesi üzerine kontrolü sağladığı bildirildi. Haşdi Şabi'den yapılan yazılı açıklamada, "Güvenlik güçleri ve Haşdi Şabi, Kerkük'ün kuzey batısındaki Bay Hasan petrol sahasının tamamında kontrolü sağladı" denildi. Açıklamada, Peşmergenin çekilmesi üzerine Bay Hasan petrol sahasında kontrolün gerçekleştiği kaydedildi.

TÜM PETROL KUYULARI ALINDI

Irak Petrol Bakanlığı, Kerkük'teki tüm petrol sahalarının merkezi yönetimin kontrolüne geçtiğini belirtti. Bakanlık Sözcüsü Asım Cihad, yaptığı açıklamada, "Kerkük'teki tüm petrol kuyuları ve tesisleri bakanlığımızın kontrolü altına girdi" dedi. Cihad, söz konusu petrol kuyuları ve tesislerde görev yapacak yönetici ve teknik personelin atamasının da bir an önce yapılacağını sözlerine ekledi. Irak güçleri, Kerkük'teki petrol sahaları ve petrol şirketini Peşmerge'den geri almıştı.

IKBY'DEN SONRA SIRADA DAEŞ

Irak güvenlik güçlerinin, terör örgütü DAEŞ'in dün ele geçirdiği Kerkük'ün batısındaki 2 köyü geri almak için hazırlık yaptığı belirtildi. Kerkük emniyetinden Yüzbaşı Hamid el-Ubeydi, yaptığı açıklamada, binden fazla kişiden oluşan fedaral polis ve Haşdi Şabi güçlerinin Ed-Dibs ilçesine ulaştığını ve DAEŞ militanlarının yayılmasını önlemek için burada konuşlandığını söyledi. Ubeydi, güvenlik güçlerinin DAEŞ'in ele geçirdiği söz konusu iki köye operasyon başlatmak ve Peşmerge kontrolündeki hapishanelerden kaçan militanları yakalamak için hazırlık yaptığını ifade etti.

KERKÜK’TE DURUM SAKİN

Irak Ordusu’nun Kerkük’te kontrolü sağlamasının ardından kent sakinliğini koruyor. Irak'ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından Irak ordusu, dün gece başlattığı Kerkük operasyonunu sürdürüyor. Irak ordusu gece yarısı Kerkük'te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlatmıştı. Operasyonlar kapsamında Irak ordusu, önemli stratejik noktalarını ele geçirdi. Kerkük valilik binası, Kerkük Havaalanı, Keyvan askeri üssü, Kerkük Elektrik Dairesi ve doğalgaz yatakları gibi önemli noktalar ele geçirildi. Kerkük Valilik binasının çatışma olmadan ele geçirildiği ve Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin talimatıyla da binaya bayrak çekildi. Ayrıca Kerkük İl Meclisi'nin kontrolü de Irak ordusuna geçti. Kerkük’ü peşmergeden geri alan Irak Ordusu ilk iş olarak resmi binalardaki IKBY bayraklarını indirdi. Resmi binaları peşmergenin elinden alan ordu, binalara Irak bayrağı çekti. İlk çatışmaların yaşandığı Tuzhurmatu bölgesinde bulunan Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) binası yerleşimciler tarafından yakıldı. Irak ordusu, kentte önemli noktaları ele geçirmeye devam ederken bölge halkı ordunun Kerkük’te ilerleyişini caddelerde konvoyla kutladı. Iraklılar, bayrak sallayıp, ıslıklar çalarak sevinç gösterilerinde bulunmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER