Japonya'ya ABD şoku!

Japonya'da mahkeme, Okinawa'daki ABD üssünün neden olduğu gürültü yüzünden rahatsız olan bölge sakinlerine 19 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Japonya'ya ABD şoku!

Japonya’nın Okinawa Adası’nda bulunan ve bölge halkı ile merkezi hükümeti sık sık karşı karşıya getiren Futenma Hava İstasyonu, bu kez bir dava ile gündeme geldi. Askeri üssün yakınında yaşayan yaklaşık 3 bin 400 kişi, üssün kendilerine verdiği rahatsızlık nedeniyle, ABD’ye üssü kullanım imkanı tanıyan merkezi hükümetten tazminat talep etti. Ayrıca askeri uçakların bölgedeki uçuşlarına son vermesi talebinde bulunuldu.

TAZMİNAT MİKTARI DÜŞÜRÜLDÜ

2016 yılında Japonya hükümetini bölge halkına 22 milyon dolar ödemeye mahkum eden Naha Bölge Mahkemesi Okinawa şubesinin kararına yapılan itirazı değerlendiren Fukuoka Yüksek Mahkemesi, birçok sakinin kabul edilebilir seviyelerin üzerindeki gürültüye maruz kaldığına dikkat çekerek, bunu "hak ihlali" olarak nitelendirdi. Mahkeme, daha önce 22 milyon dolar olarak belirlenen tazminat miktarının ise yaklaşık 19 milyon dolara düşürülmesine hükmetti. Bölge sakinlerinin, uçuşların askıya alınma talebi ise reddedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER