Katalan siyasetçiler hakim karşısında

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'nde bağımsızlık yanlısı girişimlerinden dolayı ‘devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla’ suçlanan ayrılıkçı 20 Katalan siyasetçiden 15'i mahkeme karşısına çıktı.

Katalan siyasetçiler hakim karşısında

30 Ekim'den bu yana Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan eski Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles  Puigdemont ve 4 eski Katalan bakan ise mahkemeye gelmedi. Puigdemont ve bakanlar, ‘Katalonya meşru hükümeti’ imzasıyla Brüksel'den yaptıkları yazılı açıklamada, Katalan siyasetçilere yönelik Madrid'deki mahkemelerde açılan soruşturmalar için ‘siyasi yargı’ ifadesini kullandı.

“HAPİS CEZASI ORANTISIZ”

Açıklamada başsavcının talep ettiği 45 yıla kadar hapis cezasının ‘orantısız’ olduğu vurgulanarak "Katalonya başkanı ve bakanları Brüksel'de kalıp yargıdan kaçma niyetinde değildir. Avrupa Birliği'nin (AB) sahip olduğu diğer yargı mekanizmaları karşısında yargıya cevap verilecektir" ifadeleri kullanıldı. Başsavcılık, merkezi hükümetin görevden aldığı Puigdemont, Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ve eski hükümetin 12 üyesi için Ulusal Mahkeme, fiilen görevinde olan Katalonya Parlamentosu Başkanı Carme Forcadell ve Divan Kurulunun 5 üyesi için de Yüksek Mahkeme'de dava açılması için başvuru yapmıştı. Ulusal Mahkeme hakimi, eski bakanların ifadelerini almaya başladı. Yüksek Mahkeme hakimi ise savunma avukatlarından gelen talep üzerine Forcadell ve Divan Kurulunun 5 üyesinin ifadelerinin alınması işlemini 9 Kasım'a erteledi. Hakim, ifadelerinin yarın tamamlanması beklenen bakanların tutuklu veya tutuksuz yargılanmalarıyla ilgili kararını açıklayacak.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER