'Kerkük, Irak'ın minyatür halidir'

Irak güçlerinin Kerkük şehrinin kontrolünü ele geçirmesinden sonra Irak İçişleri Bakanı Kasım Ağracı Kerkük'e gelerek vilayet binasında bir basın toplantısı yaptı.

'Kerkük, Irak'ın minyatür halidir'

Bir saat süren basın toplantısına Kerkük, Kürdistan Vatan Birliği Partisi’nden Irak parlamentosunda milletvekili olan Ripvar Muhammed, Kerkük Arap grubundan Irak Meclisi üyesi Halid Mefreji ve Kerkük  Türkmen temsilci Irak Meclis üyesi Tahsin Kaya katıldı. 

"GÜVENLİK MESELESİ GÖRÜŞÜLDÜ"

  Toplantıda, ülkenin genelinde Irak merkezi hükumetinin güvenliği sağlamasının önemi vurgulandı. İçişleri Bakanı Kasım Ağraç, "Burada güvenlik meselesini görüştük. Herkesin Irak Anayasasına ve yüksek dini mercilere uyması gerektiğini söyledik” dedi

"KERKÜK'TE HAYAT NORMALE DÖNDÜ"

  Kasım Kasım al-Araji, Irak’ın kalbi olan Kerkük’ü ziyaret etmekten gurur duyduklarını, Kerkük'ün bütün oluşumları içinde barındıran bir bölge olduğunu söyleyerek Kerkük'nün Mini bir Irak olduğunu söyledi. Kasım Ağraç, Kerkük'de hayatın normal akışının devam ettiğini gördüğünü söyledi. Ağraç, mahalli hükumet, ve bazı meclis üyeleri ve polisi teşkilatı başkanı ile görüştüklerini belirterek şehri terk eden bütün Kürt ailelere geri dönme mesajı gönderdiklerini söyledi. Kasım Ağraç "Arap, Kürt, Türkmen sizin hepinize acil ihtiyacımız var" dedi. Türkmen cemaati  temsilcisinin Kerkük Mahalli Meclis Üyesi Tahsin Kaya İçişleri Bakanı Kasım al Ağraç’ın Kerküke gelişinden mutlu olduklarını, Türkmenlerin Irak’ın birliğinden yana olduğunu, Kerkük’de Kürt, Arap Türkmen herkesin kardeş ve dost olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER