Korkunç kaza! 54 kişi hayatını kaybetti

Meksika Chiapas eyaletinde, kaçak göçmenleri taşıyan kamyonun kaza yapması sonucu 54 kişi hayatını kaybetti.

Korkunç kaza! 54 kişi hayatını kaybetti

Meksika'nın Chiapas eyaletinde göçmenleri taşıyan bir kamyon önce istinat duvarına ardından da üst geçite çarptı. Kazanın etkisiyle devrilen kamyonun göçmenlerin de içinde bulunduğu kasası koparak yola savruldu. 

Kızılhaç, itfaiye ve Sivil Savunma ekiplerinin de dahil olduğu çok sayıda kurtarma ekibi olay yerine sevk edildi. Sivil Savunma yetkilileri tarafından, korkunç kazada 54 kişinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin ise yaralandığı belirtildi, Kazada yaralanan göçmenler, tedavi edilmek için kaza bölgesine yakın hastanelere kaldırıldı. Bu sırada Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador kaza ile ilgili açıklamalarda bulundu. Üzüntüsünü dile getiren Başkan Obrador, hayatını kaybeden ailelere başsağlığı diledi.  Obrador, “Chiapas’ta Orta Amerika göçmenlerini taşıyan bir TIR’ın devrilmesinin neden olduğu trajediden derin üzüntü duyuyorum. Çok acı verici” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olay sonrası Meksika Cumhuriyet Başsavcılığı, onlarca göçmenin hayatını kaybettiği kaza hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. Soruşturmanın birçok kamu ve kuruluşun desteği ile yürütüldüğünü de açıkladı.

Ulusal Muhafızlar (GN) da yaptıkları açıklamada, Chiapas’ta bir otoyolda meydana gelen göçmenlerin hayatını kaybettiği kaza nedeniyle üzüntü duyduklarını, kazadan etkilenenleri desteklemek ve soruşturmalara yardımcı olmak için Meksika Ulusal Göç Enstitüsü (INM) ve ilgili yetkililerle yakın temasta olduklarını ifade etti.

ÜLKELERİNE DÖNMELERİ İÇİN GEREKLİ YARDIMLAR SAĞLANACAK

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü, hayatını kaybedenlerin cenaze ve benzeri masraflarının karşılanacağını ifade ederek, hayatta kalanlara ise insani sebeplerle ziyaretçi vizesi verileceğini de belirtti. İsteyen göçmenlere, ülkelerine dönmeleri için gerekli tüm yardımların sağlanacağı da bildirildi.

Kazanın ABD sınırında meydana gelen en kötü kazalardan biri olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2021, 17:23

bilge

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER