Nükleer anlaşmada çıkmaz!

İran ile yapılan uluslararsı Nükleer Anlaşma’da Trump’ın “Çekiliyoruz” açıklaması üzerine bölgede sıcaklık yükseldi. İran, AB ve İsrail’den peş peşe açıklamalar geldi.

Nükleer anlaşmada çıkmaz!

ABD Başkanı Donal Trump’ın "Nükleer anlaşamadan çekildiğimizi açıklıyorum" ifadeleri üzerine bölgede hareketli dakikalar yaşandı. Açıklamalar birbiri ardına gelirken İsrail, İran’ın Golan Tepeleri’ndeki mevzilerini  aktif hale getirdiğini, hava savunma sistemlerini etkinleştirdiğini açıkaldı.

TRUMP’TAN NÜKLEER ANLAŞMA AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da bugün düzenlediği basın toplantısında, İran ile varılan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekileceğini açıkladı. Trump, kendisinden önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2015 yIlında imzalanan; İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in de imzaladığı anlaşmadan tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu.

İran’ın nükleer programına ilişkin ortak geniş çaplı girişim planı BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan; ABD, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ile AB ülkeleri (P5+1) arasında imzalanmıştı. Anlaşma, Tahran’ın nükleer programını sona erdirmesine karşılık olarak bu ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

Trump, anlaşmadan ayrıldıklarını ve artık "İran'ın nükleer tehdidine" karşı yeni bir süreç için çalışabileceklerini kaydederek, "Anlaşmadan ayrılırken İran'ın nükleer tehdidine karşı müttefiklerimizle gerçek, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulmak için çalışacağız. Bu çabalar İran'ın balistik füze programı ve terör aktivitelerini ortadan kaldırmayı da kapsıyor." ifadelerini kullandı. 

Trump ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kısa bir süre süre sonra Kuzey Kore'de olacağını ve burada Kim Jong-un ile görüşeceğini açıkladı. 

ABD Başkanı Trump, 10 dakika süren konuşmasının ardından 2015 yılında askıya alınan İran yaptırımlarının yeniden uygulanmasının önünü açan başkanlık kararnamesini imzaladı.

AB’DEN NÜKLEER ANLAŞMA AÇIKLAMASI

Anlaşmanın 12 yıllık bir diplomasinin ürünü olduğunu söyleyen Mogherini, “Diplomasinin en büyük kazanımlarından biridir. Bu anlaşma hepimize ait. Uluslararası toplum ile birlikte bu anlaşmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. Mogherini, uluslararası toplumun, anlaşmanın tam olarak uygulanmasını garanti altına almak için üzerine düşeni yapmasını istedi. Mogherini, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın da arka arkaya yayımladığı 10 raporda da İran’ın taahhütlerine bağlı kaldığını teyit ettiğini hatırlattı.

İRAN’A ÇAĞRI
 

İran ile anlaşmanın işlediğini ve hedefi olan, İran’ın nükleer silah üretmemesini garanti altına alma sonucunu doğurduğunun altını çizen Mogherini, İranlı liderlere ve İran halkına da çağrıda bulunarak, “Hiç kimsenin bu anlaşmayı parçalara ayırmasına izin vermeyin” ifadelerini kullandı. Mogherini’nin açıklaması tüm AB başkentlerinin ortak pozisyonu yansıtması açısından önem taşıyor. Anlaşmanın müzakere edilmesinde ve imzalanmasında AB’nin önde gelen başkentleri çok önemli rol oynamıştı.

İLK AÇIKLAMA MACRON’DAN

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya, İngiltere ve ülkesinin ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilme kararından dolayı üzüntü duyduğunu belirtti.

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Macron, "Fransa, İngiltere ve Almanya Trump'ın İran nükleer anlaşmasından çekilme kararından dolayı üzüntü duyuyor. Nükleer silahların yayılmasını engelleme sistemi tehlike altında." ifadesini kullandı.

İngiltere Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Başbakan Theresa May'in Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Macron ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran açıklamasını görüşen liderlerin, İran nükleer anlaşmasına bağlılıklarını sürdürme konusunda görüş birliğine vardığı kaydedildi.

TIRMANMA RİSKİ TEDİRGİN EDİYOR
 

Trump’ın İran’a yönelik yaptırımların en yüksek düzeyde devreye sokulacağını açıklaması ve Tahran’a nükleer programı konusunda destek olan ülkeleri de yaptırımla tehdit etmesi AB’yi zor durumda bıraktı. Bunun en önemli nedeni ise herhangi bir B planının sinyalinin gelmemesi. ABD’nin bir sonraki adımının ne olacağının tam olarak kestirilememesi AB ülkelerini tedirgin ediyor. İran’ın, ABD’nin tavrı karşısında takınacağı tavrın sert olma ve bir askeri sürtüşme ihtimali de tedirginliği artıran bir başka unsuru oluşturuyor. Bu çerçevede Trump’ın açıklamasının öncesinde Fransa, Almanya ve İngiltere’nin büyükelçilerinden oluşan bir heyet İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ile görüştü. Görüşme sonrasında önümüzdeki günlerde gerilimin kontrolsüz şekilde tırmandırılmasından kaçınılması çağrısı yapıldı.

İRAN’DAN NÜKLEER ANLAŞMA AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'nin İran ile nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmasının hemen ardından İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani de açıklamalarda bulundu. "ABD'nin asla sözünü tutmadığını gördük." diyen Ruhani, "ABD'nin neden anlaşmadan çekildiğini anlamak zor. Anlaşmaya diğer 5 ülke ile devam edeceğiz." dedi.

Ruhani'nin açıklamaları şöyle:

ABD'nin asla sözünü tutmadığını gördük.

ABD ne gibi delilleri olduğunu göstermeli.

İran anlaşmanın bütün maddelerine uymuştur.

ABD'nin neden anlaşmadan çekildiğini anlamak zor.

Sadece ABD ve İran arasındaki anlaşma değildi. BMGK'dan onaylanmış bir anlaşmaydı. Diğer tüm taraflardan senatolarda, meclislerde onaylanmış anlaşmaydı.

Anlaşmaya diğer 5 ülke ile devam edeceğiz.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran kararını açıklaması sırasında ajanslara düşen son dakika haberine göre, İsrail, Suriye sınırındaki Golan Tepeleri'nde sığınakları açtığını, savunma sistemlerini de aktif hale getirdiğini açıkladı. AP'nin haberine göre, İsrail ordu sözcüsü gerekçe olarak Suriye'deki İran güçlerinin 'olağan dışı hareketliliğini' gösterdi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, Suriye'deki İran güçlerinin olağan dışı hareketi tespit edilerek ordu güçleri alarm durumuna geçirildi ve Suriye sınırındaki Golan Tepeleri'nde yer alan hava savunma sistemleri aktif hale getirildi.

Açıklamada ayrıca Golan Tepeleri'nde yer alan sığınakların da açıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER