OLUMLU İLİŞKİLER  TARAFLARIN FAYDASINA

Merkezi Brüksel'de bulunan düşünce kuruluşu Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi'nin (CEPS) Başkanı KarelLannoo, Türkiye ve AB arasında önümüzdeki dönemde yoğunlaşacak resmi ziyaretlere ilişkin açıklamalarda bulundu. 

OLUMLU İLİŞKİLER  TARAFLARIN FAYDASINA

KarelLannoo, yaptığı açıklamada, yapılacak görüşmelerin olumlu gelişmelere işaret ettiğini söyledi. Siyasi ilişkilerde zaman zaman taraflar arasında oluşan gerginliğin ekonomiye yansımadığını, ekonomik ilişkilerin normal seyrinde devam ettiğini belirten Lannoo, AB ve Türkiye'nin Gümrük Birliği gibi çeşitli ekonomik konularda uzun yıllardır beraber çalışmaya devam ettiğini kaydetti. Başkan Lannoo, "Bakanların (Brüksel) ziyaretleri, hem Avrupa hem de Türkiye ekonomisi için son derece önemli" ifadesini kullandı.Türkiye'nin ekonomik ve nüfus bakımından büyük bir ülke olduğunu vurgulayan Lannoo, Avrupa ile ilişkilerin devam etmesinin Türkiye ekonomisi için önemli olduğunu kaydetti.

"TÜRKİYE'YE BÜYÜYOR"

KarelLannoo, Türkiye ekonomisinin iyiye gitmeye devam ettiğini belirterek, "Ekonomik olarak Türkiye büyüyor. Ekonomik olarak olumlu ilişkilerin varlığı her iki tarafın da faydasına bir durum" diye konuştu. Bir ülkede siyasi istikrarın ekonomik kalkınma için itici motor olduğunu ifade eden BaşkanLannoo, "Ekonomi kötüye gittiği takdirde siyasi istikrarsızlık olasılığı da artıyor. Bir şekilde ekonomik kalkınma aynı zamanda siyasi istikrarı artırıyor" dedi. Lannoo, AB ve Türkiye’nin birbiri için siyasi olarak çok önemli olduğunu, mevcut ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER