Rusya hamlesini yaptı... 23 ingiliz diplomat sınır dışı edildi

Rusya ve İngiltere arasında başlayan kriz her geçen daha da büyümeye devam ediyor. Eski Rus ajanının İngiltere'ye bilgi sızdırdığı gerekçesiyle Rusların onu ve kızını öldürdüğü iddiasını ortaya atan İngiltere ile başlayan ağır diplomatik kriz karşılıklı diplomatların sınır dışı edilmesiyle devam etti.

Rusya hamlesini yaptı... 23 ingiliz diplomat sınır dışı edildi

Diplomat krizinde ilk adım üst düzey resmi ilişkilerin askıya alınmasıyla İngiltere'den gelmişti. İkinci hamle de hemen peşinden 23 Rus diplomatın sınır dışı edilmesiyle yine İngiltere'den geldi. Yazılı bir cevapla hiç bekelmeden karşılık veren Rusya tutumu "Düşmanca" olarak nitelemişti. Dün aynı diplomat sayısıyla sınır dışı işlemine cevap verileceğini belirten Rusya bugün de harekete geçerek 23 İngiliz diplomatı sınır dışı etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 23 İngiliz diplomatın "istenmeyen adam" ilan edilerek, haklarında sınırdışı kararı alındığını duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere’nin, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesiyle ilgili Rusya’ya yönelik “provokatif” suçlamaları nedeniyle 23 İngiliz diplomatın istenmeyen adam ilan edildiği ve sınırdışı edilmelerine karar verildiği belirtildi. 

Sınırdışı edilen diplomatların bir hafta içerisinde Rusya’yı terk etmeleri gerektiği bilgisine yer verilen açıklamada, St. Petersburg’da İngiliz Konsolosluğu'nun açılmasına yönelik verilen iznin de geri çekilmesi kararı alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Moskova’nın mütekabiliyet gereği Londra’ya yönelik ilave adımlar atma hakkının da saklı olduğu vurgulandı.

 

Skripal'ın zehirlenmesi

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006 yılında Skripal'e 13 yıl hapis cezası verdi. Dimitri Medvedev’in devlet başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010 yılında ABD’nin tutukladığı 10 Rus ajanı ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da takas edilen 4 casus arasında yer aldı.

Skripal'in daha sonra İngiltere’ye gelerek ülkenin güneybatısındaki Salisbury’de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladığı belirtildi.

Rusya, Skripal’in 1990’lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz dış istihbarat servisi MI6’ya, Rusya’nın Avrupa’daki casuslarının kimliklerini de ifşa ettiğini öne sürmüştü.

Skripal ile kızı Yulia önceki pazar günü Salibury'da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Tedavileri süren baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner11