Rusya'da düşürülen savaş uçağının ardından Rusya hava saldırısı

Rus Hükümeti Suriyeli muhaliflerin İdlib'te düşürdüğü Rus Su-25 tipi uçağın pilotunun hayatını kaybettiği açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Rusya Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçağı Su-25'i vuran füzenin fırlatıldığı El Nusra kontrolündeki bölgeye hassas silahla saldırı düzenlediğini belirtti.

Rusya'da düşürülen savaş uçağının ardından Rusya hava saldırısı

Düzenlenen Rus karşısında ise telsiz konuşmalarından elde ettikleri bilgileri göre en az 30 militanın öldüğü kaydedildi. Rusya Savunma Bakanlığı bu iddianın yanı sıra Rus savaş uçağının vurulduktan sonra pilotun atlamayı başardığını fakat yere indikten sonra girdiği silahlı çatışmada hayatını kaybettiğini de açıkladı. 

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, "İdlib ilinde, Rus savaş uçağı Su-25'e yönelik füzenin fırlatıldığı El Nusra kontrolündeki bölgeye hassas silahla grup saldırısı düzenlendi. Ele geçirilen telsiz konuşmalarına göre, saldırı sonucu en az 30 El Nusra militanı yok edildi" dendi.

El Nusra militanlarına düzenlenen hava saldırısının görüntüleri, Rus Savunma Bakanlığı'na ait televizyon tarafından paylaşıldı.

Daha önce bakanlık, İdlib bölgesinde El Nusra militanlarının ısı güdümlü taşınabilir hava savunma sistemlerinden Rus savaş uçağı Su-25'i vurduğunu, paraşütle atlayan pilotun teröristlerle girdiği çatışmada hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Halihazırda Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezi, İdlib'de gerilimi azaltma bölgesinden sorumlu Türk makamlarla ortaklaşa, pilotun cesedine ulaşmak için tedbirler alıyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner11