Soçi zirvesi öncesi kritik görüşme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ikili görüşme gerçekleştirdi.

Soçi zirvesi öncesi kritik görüşme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bugün gerçekleştirilecek Türkiye, İran, Rusya zirvesi öncesi Soçi’de bir araya geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada sürpriz görüşmenin dört saat sürdüğü belirtildi. Kremlin’in açıklamasında, Esad’ın Rusya’ya düzenlediği resmi ziyaret kapsamında Putin ile bir araya geldiği belirtildi. Açıklamada, “İki lider, Suriye’deki askeri operasyonun sona geldiğini belirtti. Rusya ve Suriye devlet başkanları, ülkede siyasi süreç başlatılması ihtiyacını vurguladı” ifadeleri kullanıldı.

"SİYASİ SÜREÇ BAŞLATILMALI"

 Görüşmede terörizmle ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, "Terörizm sorununun evrensel olduğuna ve terörizmde tam bir zafer elde etmek için çok şey yapılması gerektiğine inanıyorum. Ancak Suriye’deki teröristlere karşı yürüttüğümüz askeri operasyon sona ermektedir” dedi.  Putin, yapılması gerekenin bir siyasi süreç başlatmak olduğunu belirterek, Esad’a ülkedeki krize çözüm bulmak isteyen herkesle çalışmaya hazır olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"SİVİLLER EVLERİNE DÖNEBİLECEK"

  Suriye’deki birçok bölgenin teröristlerden temizlendiğini, yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan sivillerin evlerine dönebileceklerini belirten Esad, “Operasyonun, Suriye’deki siyasi uzlaşma sürecinde ilerleme sağladığını kabul etmeliyiz” dedi.  Putin, bugün Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme gerçekleştirileceğini söyledi.  Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Putin, görüşme hakkında bilgilendirmek üzere ABD Başkanı Donald Trump ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile  telefon görüşmesi yapacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER