Ağrı'da fakıbaba indirim günleri

Ağrı'da "Sofi baba" olarak tanınan kasap Metin Arpacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın talimatıyla marketlerde ucuz et satılmasına yönelik karkas et temininin başlamasıyla et fiyatlarında indirime giderek Fakıbaba'ya destek verdi.

Ağrı'da fakıbaba indirim günleri

Türkiye'de hayvancılığın önemli bölgelerinden Doğu Anadolu'daki bazı kasaplar, Et ve Süt Kurumunun (ESK) marketlerde ucuz et satılmasına yönelik karkas et temininin başlamasıyla beraber harekete geçerek et ürünlerinde indirime gitti. 81 ilde satış noktası bulunan iki zincir marketin, ESK'dan 1 Kasım tarihinden almaya başladıkları karkas etlerden elde ettikleri kıymayı 29 lira, kuşbaşı eti ise 31 liradan satmaya başlamalarıyla beraber özellikle dar gelirli vatandaşlar, et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılayabilme imkanına sahip oldu.

"Fakıbaba, Sofi babaya yetişemedi"

Diğer bazı marketlerin de başlattığı "ucuz et" satışı uygulamasına bölgedeki bazı kasaplar da katılıp Bakan Fakıbaba'ya destek verdi. Ülkede en fazla hayvan üretilen illerden olan Ağrı'da ise Fakıbaba ve uygulamaya destek olmak isteyen "Sofi" olarak bilinen kasap Metin Arpacı, ette indirime giderek dükkânlarının vitrinine "Fakıbaba, Sofi babaya yetişemedi" afişi astı. Kentte kasaplık yapan Murat Kahraman da vitrinine "Tarım Bakanımız açıkladı, Fakıbaba indirimi başladı" yazarak ucuz et uygulamasını destekledi.

“5-6 LİRA DÜŞÜŞ OLDU”

Kasap Arpacı, yaptığı açıklamada, 30 yıldır kasaplık yaptığını belirterek, "Bakanımız Fakıbaba'nın talimatıyla 81 ilde et indirimine gidildi. Biz de bakanımızın 'ucuz et' indirimine destek olmak amacıyla indirime gittik." dedi. Bakan Fakıbaba'nın açıklamalarından önce kasap olarak karkas eti 26-27 liraya aldıklarını anlatan Arpacı, şöyle konuştu:  "Bakanımızın açıklamalarından sonra canlı hayvan kilosunda 5-6 lira düşüş oldu. Biz de bu düşüşü ete yansıttık. Vatandaş et yesin. Şu an bizde dana etinin kilosu 25 lira, kıymanın kilosu ise 27,5 liraya inmiştir. Bakanımızın indirim açıklamasına destek olmak amacıyla 'ne yapabiliriz' diye düşünürken bir fikir çıktı. Ben çevrede 'Sofi baba' diye tanınıyorum. Vitrine 'Fakıbaba, Sofi babaya yetişemedi' afişi asarak bakanımıza destek verdik. Satışlarımızda da yüzde 30-40 artış yaşadık. Fakıbaba'da kıymanın kilosu 29 lira, 'Sofi baba'da 27,5 lira, Fakıbaba'da kuşbaşı et 31 lira 'Sofi baba'da 30 lira. Böylelikle bakanımıza destek oluyoruz."

 

Vatandaş, Fakıbaba sayesinde et yiyor

Vatandaşların Fakıbaba sayesinde et yediklerini dile getiren Kahraman, bakanın açıklamalarına destek için "Tarım Bakanımız açıkladı, Fakıbaba indirimi başladı" afişi astıklarını ve işlerinin işlerinde de yüzde 40-50 artış yaşandığını kaydetti. Kahraman, tüm marketlerin de indirime gitmesi gerektiğini vurgulayarak, "Vatandaşımız uygun ve kaliteli et yesin diye bu projeye destek verdik. Önceden vatandaş 1 kilo et alıyorsa şimdi 2-3 kilo et alıyor. Bakan Fakıbaba'nın sayesinde fakir fukara et yedi, bizim de satışlarımız arttı." ifadelerini kullandı. Vatandaşlardan Kenan Oğur ise Fakıbaba'nın ucuz et projesinin çok güzel bir kampanya olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER