Bankalar harekete geçti! Faizler düşüyor

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası bankalar faizlerini düşürmeye başladı. Kredi faizlerini güncelleyen bankalar, indirim yapmaya devam ediyor.

Bankalar harekete geçti! Faizler düşüyor

Özellikle kamu bankaları konut kredisi ve ihtiyaç kredisinde faiz oranlarını sert şekilde geriletti. Özel bankalar da, kamu bankaları ile rekabet edebilmek için hem konut hem de ihtiyaç kredilerinde faiz indirimine gidiyor. Kredi faiz indirimleri vatandaşın yüzünü güldürürken, konut satışlarında da büyük hareketlilik yaşanıyor. Yüzde 2'leri aşan konut kredisi faizleri Merkez Bankası'nın 2 toplantı da 750 baz puan indirime gitmesiyle yüzde 1'in altına kadar geriledi. Peki, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Akbank, Garanti, TEB, Yapıkredi, İNG, Denizbank, Albaraka Türk kredi faiz oranları kaç? Eski krediler yapılandırılabilir mi? İşte bankaların kredi faiz indirimleri ve yapılandırma koşulları...

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları hızla düşüyor. Merkez Bankası'nın Murat Uysal başkanlığında gerçekleşen iki PPK toplantısında 750 baz puan faiz indirime gidildi. Kararlar piyasalarca olumlu karşılanırken, kamu bankalarının önclüğünde faiz indirim adımları gelmeye başladı. Yüzde 2'leri aşan konut kredisi faiz oranları yüzde 1'in altına kadar çekildi. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları da sert şekilde gerilemeye devam ediyor. Vatandaşlar yüksek faizle çektikleri kredileri yapılandırmak istiyor. Peki, bu mümkün mü? İşte bankaların güncel faiz oranları ve yapılandırma koşulları ile ilgili bilgiler...

KONUT KREDİLERİ YAPILANDIRILABİLİR Mİ?

Konut kredisi çeken vatandaşlar, bankaların sunduğu anlaşmalara göre faizler düştüğünde yapılandırmaya gidebiliyor. Bu hak sınırlı sayıda tanınırken, her durumda kullanılamıyor. Kredi faizlerinin sert şekilde düştüğü dönemde binlerce kişi tarafından merak edilen yapılandırma hakkı ile ilgili genel çerçeve şöyle:

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konut kredisi faiz oranlarını 0,99 olarak güncelledi. Daha önce bu seviyenin üzerinde kredi kullananlar konut kredisi faizini düşürmek istiyor. Ancak bankalar konut kredisi faiz oranlarını açıklarken, 'yeni konut alımı' ibaresini kullandı.

Bu ibare sonrası daha önce konut kredisi çekenlerin yapılandırma hakkı kalmadı. Ancak faiz indirimlerinde, tüm krediler için ifadesi yer alırsa yapılandırma hakkı veriliyor. Vatandaşların bankalarına giderek yeni koşulları konuşmasında fayda var. Kurallar, BDDK kuralları kapsamında bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE YAPILANDIRMA VAR MI?

İhtiyaç kredileri dünya genelinde en çok kullanılan kredi çeşidi olarak biliniyor. Tüketici kredisi olarak da adlandırılan kredilerde genelde yapılandırma hakkı bulunmuyor. Ancak bazı bankalar belli prosedürler çerçevesinde müşterilerine kolaylık sağlayabiliyor.

Skor puanı yüksek olan vatandaşlar faiz indirimleri sonrası yapılandırma yapamıyorsa yeni bir kredi ile eski kredisini kapatabilir. Eski krediyi yüksek orandan alan vatandaşlar, yeni faiz oranından daha düşük maliyetli bir kredi kullanabilir.

Ayrıca önceki kredinin faiz yükü de peşin ödeme nedeniyle ortadan kalkabilir. Yapılandırma hakkı olmayan vatandaşlar bu şekilde faiz yükünü azaltabilir.

İŞTE GÜNCEL KREDİ FAİZ ORANLARI

AKBANK

İhtiyaç kredisi: 1,73

Taşıt kredisi: 1.61

Konut kredisi: 1.19

ZİRAAT BANKASI

KONUT KREDİSİ: 0,99

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZİ: 1.35 - (Müşterilere 1,25)

TAŞIT KREDİSİ FAİZİ: 1.43

VAKIFBANK

Konut kredisi: 0.99

Tüketici kredisi: 1.35 (Genel) - 1.25 (Maaş müşterileri)

Taşıt kredisi: 1.49

TEB

Teb İhtiyaç kredisi: 1.25

Taşıt kredisi: 1.45

Konut kredisi: 1.20

GARANTİ BBVA

Dijital ihtiyaç kredisi: 1.39

Konut kredisi: 1.26

Taşıt kredisi: 1.49

İNGBANK

Konut kredisi faiz oranı: 1.29

İhtiyaç kredisi faiz oranı: 1.49

Taşıt kredisi: 1.49

QNB FİNANSBANK

İhtiyaç kredisi: 1.29

Taşıt kredisi: 1.59

Konut kredisi: 1.39

İŞ BANKASI 

İhtiyaç kredisi: 1.67

Taşıt kredisi: 1.53

Ev kredisi: 1.17

YAPIKREDİ 

İhtiyaç kredisi: 1.73

Taşıt kredisi: 1.74

Konut kredisi: 1.26(120 ay)

ALBARAKA TÜRK

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI: 1,29

KAR ORANINI DÜŞÜRDÜ

Kuveyt Türk, konut finansmanında kâr oranını 1,14'e, araç finansmanında ise 1,24'e düşürdü. Banka kurumsal ve ticari şirketler ile KOBİ'lere yönelik Türk Lirası finansmanında ise tüm vadelerdeki finansman oranlarında 250 baz puanlık indirime gitti. Kuveyt Türk Katılım Bankası bireylere, işletmelere ve ülke ekonomisine katkı sunmak için finansman oranlarını değiştirdi. Banka bu doğrultuda konut ve araç finansmanlarındaki kâr oranlarını düşürdü, işletmelere yönelik olarak da her vade diliminde indirim gerçekleştirdi.

Bankadan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, tüm vade seçeneklerinde konut finansmanı kâr oranı 1,14'e, araç finansmanı kâr oranını ise 1,24'e düşürüldü. Sigorta ürünlerini kullanan Kuveyt Türk müşterileri ise konut finansmanında 1,11, araç finansmanında ise 1,21'e kadar düşürülen kâr oranlarından yararlanabiliyor.

Konut finansmanında 120 aya, araç finansmanında ise 60 aya varan vade seçenekleri sunan Kuveyt Türk, bu sayede ev veya araç sahibi olmak isteyen vatandaşların bütçelerine katkı sağlamayı ve reel ekonomiye katkı sunmayı hedefliyor.

Kuveyt Türk, kurumsal ve ticari şirketler ile KOBİ'lere yönelik Türk Lirası finansmanlarında ise tüm vadelerdeki finansman oranlarında 250 baz puanlık indirim gerçekleştirdi. Kuveyt Türk'ün cazip kâr oranlarıyla sunduğu konut ve araç finansmanı ile işletmelere özel indirimi hakkında detaylı bilgilere, bankanın internet sitesi www.kuveytturk.com.tr üzerinden veya şubelerden ulaşmak mümkün.

KONUT KREDİSİ NEDİR?

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü. Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor.

Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor.

Uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin %70-75'ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25'lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

KONUT KREDİSİ İÇİN GEREKEN BELGELER

Yaptığınız kredi başvurusu ön onay aldığında ikinci adım olarak gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için banka tarafından nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç temel belge talep edilir.

Düzenli bir geliriniz olması halinde başvurunuzun onaylanması ihtimali oldukça yüksektir. Daha önceki kredi borcu nedeniyle hakkında banka takip kararı olan kişiler ise kredi alamazlar. Konut kredilerinde ipotek uygulaması söz konusu olduğu için kefil istenmez. Eğer başvuran kişi yeterli bir gelire sahip değilse o zaman kefil uygulaması devreye girebilir.

KREDİ HESAPLAMA

Güncel olarak en düşük tabela konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.28 üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 5 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 3.600 TL, 10 yıl vadede 2.450 TL' ye denk karşılık geliyor. 10 yıl vadeli konut kredisinin toplam geri ödemesi yaklaşık 294.000 TL oluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER