Blok mermer fuarı'nda geri sayım

BTSO tarafından düzenlenen Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş ve Maden Mermer Sanayici İşadamları Derneği’nin destekleriyle 3’üncüsü düzenlenecek olan ‘ Bursa Uluslar arası Blok Mermer Fuarı’ 25 Ekim’de açılıyor.

Blok mermer fuarı'nda geri sayım

BTSO öncülüğünde TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) iş birliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı’ 25 Ekim’de kapılarını açıyor. Dünyanın kapalı alandaki tek blok mermer fuarında 12 milyon dolar değerindeki 2 bine yakın ürün sergilenecek. Fuar kapsamında 40’ı aşkın ülkeden yerli ve yabancı alıcılar da Bursa’da yeni iş birlikleri için masaya oturacak.

“ÖNEMLİ BİR MERKEZ HALİNE GELECEK”

BTSO Altıparmak Temsilcilik Binası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Bursa’yı Türkiye’nin fuarcılık sektöründe önemli bir merkez haline getirmek için çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin dünya doğaltaş rezervinin yüzde 40’ına sahip olduğunu ifade eden Duran, sektörde bin 500 adet doğal taş ocağının, fabrika ölçeğinde 2 bin 500’den fazla tesis, orta ve küçük ölçekli 7 bin 500 atölyenin bulunduğunu ifade etti. Üretimin tamamına yakınının özel sektör tarafından yapıldığını kaydeden Duran, Türkiye’nin mermer ihracatının 1980’li yıllardan sonra ivme kazandığını dile getirdi. İlker Duran, “1980’de mermer ihracatımız 15 milyon dolar civarındaydı. Şu anda sadece Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı’mızda sergilenen mermerlerin değeri yaklaşık 12 milyon dolar. Bu durum sektördeki gelişimin de en çarpıcı örneği” ifadelerini kullandı.

“HEDEF 7 MİLYAR DOLAR”

Blok mermer sektöründe Türkiye’nin bu yılsonuna kadar 2 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini ifade eden Duran, sektörün 2023 hedefinin ise 7 milyar dolar olduğunu vurguladı. İlker Duran, “Ekonomi Bakanlığımız, BTSO, TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ve MADSİAD iş birliğiyle başta Çin ve Hindistan olmak üzere 40’ı aşkın ülkeden önemli yabancı yatırımcıları da Bursa’da sektör temsilcilerimizle buluşturacağız. Bu fuarda da geçtiğimiz yıl olduğu gibi sergilenen tüm blok mermerlerin satılmasını bekliyoruz. Fuarın sektörümüzün ihracatına ve rekabetçiliğine güç katmasını temenni ediyorum” dedi.

“KISA SÜREDE ÖNEMLİ NOKTAYA GELDİ”

TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, bu yıl 3.’sü düzenlenen Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nın sağlam adımlarla her geçen sene daha da büyüdüğünü söyledi. BTSO’nun ve MADSİAD’ın katkılarıyla fuarın kısa sürede önemli noktaya geldiğini dile getiren Ersözlü, Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nın 15 yıldır süren Tarım Fuarı’nın ardından ikinci büyük fuar olma özelliğini taşıdığını kaydetti. Bu yıl fuara 15 ülkeden 215 firmanın katıldığını belirten Ersözlü, “Katılımcı firma olarak yüzde 20’lik bir büyüme var. Şu anda 2 bine yakın blok mermer sergilenecek. Fuar sektörün en ağır fuarı niteliğinde. Fuarımızda sergilenen blok mermerin ağırlığı da 50 bin tonu buluyor” diye konuştu. 

MERMER TAŞIYAN

TIR SAYISI 1500

Tarım Fuarı’nın kapanmasıyla birlikte Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde blok mermer mesaisi yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta boyunca fuar alanına blok mermer taşıyan TIR sayısı bin 500’e ulaştı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen blok mermerler, profesyonel ekipler tarafından taşınarak, yoğun iş güvenliğinde fuarın içerisine taşınıyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER