Blok mermer'de Türkiye farkı

Efendioğlu, yaptığı açıklamada, Türk mermerciliğinin, dünyada ilk üç sırada yer alan ender sektörlerden olduğunu söyledi.

Blok mermer'de Türkiye farkı

Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) Erol Efendioğlu, Türkiye'nin, blok mermerde Roma döneminden beri sektörün öncüsü olan İtalya'nın önüne geçtiğini belirterek, işlenmiş üründe de bu ülkeyi geride bırakmayı hedeflediklerini söyledi. Efendioğlu, yaptığı açıklamada, Türk mermerciliğinin, dünyada ilk üç sırada yer alan ender sektörlerden olduğunu söyledi.

EN ZENGİN ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye'nin özellikle blok mermerde çok mesafe katettiğini belirten Efendioğlu, şöyle konuştu: "Yan sanayi ile yaklaşık 800 bin kişi bu işten ekmek yiyor. Dünya mermer rezervleri açısından en zengin ülke Türkiye. İşlenmiş mermerde yaklaşık 1 milyar 200 milyona, blokta ise 800 milyon dolara yakın ihracatımız var. Geçen yıl toplamda 1 milyar 900 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl yüzde 10'luk artışla 2 milyar doların üzerine çıkacağımızı tahmin ediyorum. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerine mermer ihraç ediyoruz. 2023 yılındaki ihracat hedefimiz 7 milyar dolar."

İTALYA’YI GERİDE BIRAKTIK

Efendioğlu, büyük hedefin işlenmiş üründe de ihracatı artırmak olduğunu vurgulayarak, "Blok mermerde bu işi Roma döneminden beri yapan İtalya'nın önüne geçtik. Hedefimiz bilgisayar teknolojilerini daha iyi kullanarak, işlenmiş üründe de İtalya'yı geçmek.

YAKALAMAK ÜZERE

Açık ocak blok mermer üretiminde İtalya'yı geride bıraktık." dedi. Yıllık 7 milyon ton blok mermer üreten, bunun 4 milyon tonunu ihraç eden Türkiye'nin, dış satımda da İtalya'yı yakalamak üzere olduğunu söyledi.

“DÜNYA TERCİH EDİYOR”

Türkiye'de çıkarılan mermerin uluslararası pazarda yoğun ilgi gördüğünü belirten Efendioğlu, "ABD Başkanı Donald Trump'a ait 'Trump Towers'ın banyo ve iç mekan mermerleri 2009 yılında Türkiye'den gitti. Bu otel için çizgili mermeri Trump'ın kızı beğendi. Ayrıca Gürcistan Parlamento binası ve Kazakistan opera binasının mermerleri de bize ait. Bu saydıklarım benim şirketim tarafından yapıldı. Bunun dışında diğer firmaların da başarılı işleri var." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER