Davranışsal kamu politikaları geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bakanlıkta düzenlenen, "Davranışsal Kamu Politikaları Projesi"nin tanıtım törenindeki konuşmasında, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore'un Bakanlığa en çok gidip gelen Büyükelçi olduğunu belirterek, kendilerine yönelik bu yakınlığından dolayı teşekkür etti.

Davranışsal kamu politikaları geliyor

Birçok konuda bazı küçük dokunuşlarla büyük ekonomik sonuçlar alınabileceğini vurgulayan Zeybekci, Denizli Belediye Başkanlığı döneminde şehir içme suyu şebekesindeki kayıp kaçakları, dini açıdan "haram/helal" unsurlarıyla açıklayarak azalttıklarını anlattı. Zeybekci, yine Denizli merkezde cadde ve sokaklarda çöp konteynerlerinin kaldırılması için çöplerin ayrıştırılması konusunda yapılan çalışmadan da başarılı sonuç alındığını aktararak, "Davranışsal ekonomi, inanın o kadar önemli ki. O kadar çok yanlış şeyi, bir bakışlık, bir dokunuşluk şeyle değiştirme kapasitesi var ki." ifadelerini kullandı.

"En büyük sıkıntımız farkındalık yaratmak"

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore'un şahsında bu projeyi hayata geçirenlere teşekkür eden Zeybekci, "Biz bu projeyi Nobel Ekonomi Ödülü'nden önce yaptık. Güzel bir tesadüf oldu bunun da olması. İngiltere'nin bu tecrübesini çok önemli buluyorum ve bundan yararlanacağız. Bakan Yardımcımıza söyledim, bunun peşini bırakmayacağız. Zaten bir proje olarak bir kereliğine yapılıp ondan sonra 'haydi bitti' değil. Türkiye'de kurulan ilk resmi birim Ekonomi Bakanlığında olacak. Bununla ilgili gerekiyorsa ilk merci daire başkanlığı şeklinde bunu kuracağız, bütün Türkiye için politikalar üreteceğiz. Buna en uygun Bakanlık, merkez burası. Türkiye'nin en seçkin ve en uzman beyinlerinin olduğu Bakanlık burası. Türkiye'nin en iyi eğitimlerini görmüş insanlar burada." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER