En fazla pamuk verimi alan ülke

Türkiye, klasik ıslah yöntemleriyle geliştirilen tohumlarla dünyada birim alandan en fazla lif pamuk verimi alan ülke oldu.

En fazla pamuk verimi alan ülke

Klasik ıslah yöntemleriyle geliştirilen tohumlarla, birim alandan elde edilen GDO' suz lif pamuk verimini 10 yılda yüzde 10 artırarak hektar başına bin 800 kilograma yükselten Türkiye, bu alanda lider konumda bulunuyor. Türkiye, cumhuriyetin ilk yıllarında başladığı pamuk araştırmalarıyla, gen aktarımı yapmadan klasik ıslah yöntemiyle makineli hasada uygun, verimli, yüksek randımanlı ve hastalıklara dayanıklı milli pamuk tohumu geliştiriyor.

TÜRKİYE DÜNYADA BİR NUMARA

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Koray Şimşek, yaptığı açıklamada, klasik yöntemle pamuk tohumu ıslahı için yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarından sonuç almaya başladıklarını söyledi. Şimşek, "Türkiye'nin transgenik olmayan tohumlarla birim alandan alınan verimde dünya lideri olmasında araştırma ve geliştirme kültürünün önemli etkisi oldu. Birim alandan elde edilen lif pamuk verimi 10 yılda yüzde 10 artarak hektarda bin 640 kilogramdan bin 800 kilograma yükseldi. Bu konuda dünyada bir numarayız” dedi.

AR-GE FAALİYETLERİNİN ARTMASI GEREKİYOR

Tohum üretmeyen ülkelerin dışa bağımlılığının gittikçe arttığını dile getiren Kocagöz, "Bu yüzden ulusal tohumculuğun gelişmesi ve Ar-Ge faaliyetlerinin artması gerekiyor. Türk üreticisi, GDO' lu pamuk üretilen sistemde GDO' suz pamuk üretip yüksek verim alarak ciddi bir başarı elde etmiştir. Pamuk üreticisinin teknolojiye uyumu, mekanizasyonu yakından izlemesi bu başarıda önemli etkenler. Eğer biz GDO' suz olmayı tekstil sanayisinde markalaştırabilirsek o zaman başarımız ikiye katlanacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER