İhracatımızı artırmaya devam ediyoruz

Ekonomi Bakanı Zeybekci, " 2017 yılını ihracat seferberliği yılı ilan ettik. İlk 10 ay itibarıyla ihracatımızı iki basamaklı artırmaya devam ediyoruz." dedi.

İhracatımızı artırmaya devam ediyoruz

Türk Eximbank’ın ev sahipliğinde Swissotel the Bosphorus'ta düzenlenen "Aman Union Yıllık Toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye olarak, 2017 yılını ihracat seferberliği yılı ilan ettik. İlk 10 ay itibarıyla ihracatımızı iki basamaklı artırmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda bu yıl, ihracata dayalı kalkınmaya öncelik veren bir ülke olarak, Eximbankımızın dünya Eximbankları içinde ihracata en fazla oranla destek veren banka olması hedefini benimsedik." dedi.

“REFORM EDECEKLERİ YILLARDAN GEÇECEĞİZ”

Toplantının açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, dünya ekonomik denkleminin yeniden yazıldığı yıllardan geçildiğini belirterek, büyük bir dönüşüm silüetinin oluşmaya başladığını söyledi. Çok yakında, yeni teknolojilere ek olarak demografik dinamiklerin de küresel ekonomilerin kaderini belirleyeceğine işaret eden Zeybekci, şunları kaydetti: "Mesela binlerce yıldır ilk defa gezegenimizin nüfus artışı bu yüzyılda yavaşlayacak. Oysa, sosyal güvenlik sistemleri, sanayiler ve finans sistemi eski yapıya göre dizayn edilmişti. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda bu yapıların kendilerini reform edecekleri yıllardan geçeceğiz” dedi.

“ARAÇLAR ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Zeybekci, bu kıt sermayenin üretim ve ihracata yönlendirilmesinin kalkınmaya da hız vereceğinin altını çizdi. Bakan Zeybekci, ihracatı finanse eden kuruluşların bu coğrafyadaki görevlerinin büyük ve önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: "Türkiye olarak, 2017 yılını ihracat seferberliği yılı ilan ettik. İlk 10 ay itibarıyla ihracatımızı iki basamaklı artırmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda bu yıl, ihracata dayalı kalkınmaya öncelik veren bir ülke olarak, Eximbankımızın dünya Eximbankları içinde ihracata en fazla oranla destek veren banka olması hedefini benimsedik. Şu an yaklaşık yüzde 26'lık ihracat destek oranıyla, yani ihracatımızın yüzde 26'sını finanse etme oranıyla az farkla 2’nci sıradayız, kısa süre içinde birinciliğe açık ara yükselmek en büyük hedefimiz. Bunun için bir taraftan ihracatçımıza ulaşmak için üretimin olduğu noktalara şubeler açerken, bir taraftan ihracatçı ve Türk yatırımcıları dış pazarlarda destekleyecek yeni araçlar da üretmeye devam ediyoruz” dedi.

“KRİTİK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Zeybekci Aman Union'ın önemli bir platform, önemli bir fırsat olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu: "Bizler iş birliğimizi finanstan dış ticarete, her alanda geliştirdikçe, yani güç birliği yaptıkça, dünya ticaretinden İslam ülkelerinin aldığı pay artacaktır. Aman Union'ın kurucu üyesi olan Türk Eximbank'ın genel sekreterlik görevini devralması vesilesiyle, önümüzdeki 2 yılda, İslam dünyasında finans alanında birleştirici bir misyon edinmek için ilave çalışmalar yapacağız. Aman Union'ın, İslam dünyası içinde yeterince değerlendirilemeyen kaynakların en verimli şekilde üretime ve özellikle ihracata dönüştürülmesi adına kritik önem arz ettiğini düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER