İş adamları gelecekten umutlu

Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan öncülüğünde geçen hafta Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde Suriyeli iş adamlarıyla bir araya gelen Kilisli iş adamları, bu görüşmelerin genişletilebilmesi amacıyla geçtiğimiz günlerde Azezli iş adamlarıyla Kilis'te görüş alışverişinde bulundu.

İş adamları gelecekten umutlu

Görüşmelerde sorunlar ve yapılması gerekenler rapor haline getirilerek, Kilis Valiliğine sunulacak. Coğrafi konumu itibarıyla ülkenin Suriye ve Ortadoğu'ya açılan kapısı olan Kilis'teki iş adamlarının Azez'deki iş adamlarıyla hareket ederek ticaretin geliştirilmesi, bölgenin kalkındırılması planlıyor.

TİCARET TAMAMEN DURDU

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Suriye'de iç savaş başladıktan sonra bu ülke ile olan ticaretin tamamen durduğunu söyledi. Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenli ortamın oluşması dolayısıyla rahatlıkla ticaret yapılacağını ifade eden Öndeş, şöyle konuştu: “Şu anda orada güvenli bir ortam oluştu. Geçen hafta biz Azez'e gitmiştik. Oradaki ve Kilis'teki görüşmelerimizde sorunları tespit ettik. Tam da ticareti konuşma zamanı. Sorunlar çözüme kavuştuktan sonra Kilis ve Azez'deki kardeşlerimiz Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki ticaretlerini çok daha rahat yapacak. Bu sorunların en kısa zamanda çözüme kavuşacağını umuyorum. Bütün umudumuz bir an önce Suriye'deki savaşın durması. İnsanların ticaretle ve başka şeylerle uğraşabilmesi lazım.”

 “PKK’DAN KURTULMAK İSTİYORUZ”

Azez Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhammed Semih Kattur da Suriye’de ürettikleri ürünleri Türkiye'ye pazarlamak istediklerini anlattı. Suriye'de önemli oranda zirai ürün üretildiğini aktaran Kattur, “Suriye'nin ürünlerini Türkiye'ye satmak istiyoruz. Fırat Kalkanı Harekatı milletin bir ümidiydi. O ümitler gerçekleşti. Oradaki halk istikrara kavuştu ve derin bir nefes alıp rahatladı. Suriye halkı bu olaylar nedeniyle çok yoruldu. Terör örgütü PKK'nın bölgeden temizlenmesini istiyoruz. Onların yüzünden insanlar, evlerini boşaltıp buraya gelmek zorunda kaldı” ifadelerini kullandı

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER