Kalkınmada kadının yeri yadsınamaz

Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde konuşan Kalkınma Bakanı Elvan, “Sürdürülebilir kalkınmadan bahsediyorsak kadını asla yadsıyamayız. Kadın mutlaka işin içindedir ve her bir hedefin içerisinde mutlaka kadın yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

Kalkınmada kadının yeri yadsınamaz

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği ile düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde Kadının Rolü Zirvesi" başladı. Zirvenin açılışında konuşan Elvan, kadınların ekonomik, sosyal ve toplumsal anlamda daha güçlü olmalarının ekonomik anlamda kalkınmanın şartlarından olduğunu söyledi.

“EN ÖNEMLİ DAYANAK NOKTASI”

Kalkınmada kadının rolünün bir dünya meselesi olduğunu dile getiren Elvan, kadının elinin değmediği bir kalkınma modelinin kadük kalmaya mahkum olduğunu vurguladı. Elvan, Türk toplumunun kadının iktisadi hayatta aktif olduğu bir perspektif sunduğunu kaydederek, bu alanda tarihteki örneklerden bahsetti. Kadınların erkeklerle eşit ortamda bulunmasıyla dünya gayri safi hasılasının 2025 yılına kadar yüzde 26 artacağını aktaran Elvan, kadınların iş hayatında daha aktif yer alması için yapılması gerekenlerden bahsetti. Elvan, “Aslında kadına yapılan yatırım sürdürülebilir kalkınmanın en önemli dayanak noktalarındandır” diye konuştu.

“KADIN MUTLAKA İŞİN İÇİNDEDİR”

BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi kapsamında sürdürülebilir kalkınma için belirlenen hedeflerde kadınların ön planda olduğunu anımsatan Elvan, kadının eğitimde, istihdamda güçlendirilmesi ve kadına yönelik yatırımların artırılması, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlılığın artırılması gibi hedeflerden bahsetti. Sürdürülebilir kalkınma alanında tam 169 alt hedefle kadın konusunun ilişkilendirildiğini dile getiren Elvan, “Sürdürülebilir kalkınmadan bahsediyorsak kadını asla yadsıyamayız. Kadın mutlaka işin içindedir ve her bir hedefin içerisinde mutlaka kadın yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“SOMUT ADIMLAR ATTIK”

Elvan, sürdürülebilir kalkınma alanında Türkiye'nin inanılmaz bir çaba sarf ettiğini ve BM'de öncü ülkelerden olduğunu söyledi. Son10-15 yılda kadınlara yönelik yapılan çalışmalardan bahseden Elvan, karar alma mekanizmalarında kadının daha fazla yer alması, kadının istihdamının ve beceri düzeyinin artırılması, erken evliliklerin ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi, ebeveynli ailelerin sorunlarının çözülmesi, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe gibi çalışmalar yaptıklarını, bu alanlarda çok somut adımlar attıklarını anlattı.

“KIZLAR ÖNE GEÇTİ”

Elvan, kadınlara yaptıkları şartlı nakit transferi yardımı sayesinde okullaşma oranında ciddi iyileşme sağladıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı. “Kız çocuklarının okullaşma oranı 2002 yılında erkek çocuklarının 7-8 puan altındaydı. Şu an ilköğretimde okullaşma oranı kız ve erkek çocuklarda aynı, hatta kız çocuklarının okullaşma oranı 0,1 puan erkeklerinkinin üzerinde. Erkeklerin oranı 91,1, kızların oranı 91,2. Ortaöğretimde 2005-2006 yılında erkek çocukların oranı yüzde 61, kız çocukları yüzde 51. Kız çocukların okullaşma oranı 10 puan düşük. Bugün bu oran eşit hale geldi. Erkek çocuklarda 82,7, kız çocuklarında 82,4” İfade etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER