Karekodlu çek uygulaması hayata geçiriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu yıl, 2008 krizinden bu yana tüm dönemlerin en düşük karşılıksız çek adedi oranlarının yakalandığını söyledi.

Karekodlu çek uygulaması hayata geçiriliyor

Tüfenkci, Türkiye'nin bu yıl, 2008 krizinden bu yana tüm dönemlerin en düşük karşılıksız çek adedi oranlarını yakaladığını belirterek, "Karşılıksız çeklerdeki düşüşte hükümetin aldığı tedbir ve teşviklerle ekonomideki iyileşlemeler ve yüzde 5'nin üzerinde büyüme rakamlarının yakalanması önemlidir ama karekodlu çek uygulamasının hayata geçirilmesi çok önem arz etmiştir” dedi.

17 MİLYON ADET ÇEK VAR

Kare kodlu çek uygulamasının önemli bir güvence olduğunu dile getiren Tüfenkci, kare kodlu çekleri okutanların gitgide yaygınlaştığını gördüklerini söyledi. Bakan Tüfenci, piyasadaki kare kodlu çek miktarına ilişkin de şunları söyledi: "1 Ocak'tan 16 Ekim 2017'ye kadar, 350 bin 485 çek hesap sahibine 773 bin 180 çek koçanı verilmiştir. Bu yaklaşık 17 milyon çek adedine tekabül etmektedir. Biz bu sistem sayesinde bankaların kaç sayfa çek verdiğini, ne kadarının ibraz edildiğini anınında görebiliyoruz, izleyebiliyoruz. Şu anda Türkiye'de dolaşımda olan 17 milyon adet kare kodlu çek var. Bunların bir kısmı kullanıldı, bir kısmı da kullanılmayı bekliyor” dedi.

HAKSIZ REKABET ÖNLENECEK

Kanun kapsamında bakanlık tarafından istenilen bilgileri sunmayan gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişileri hakkında 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağına dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti: "Şimdiye kadar bu noktada derli toplu bir izlenme mekanizması ve bildirim mekanizması yoktu. Bunun 2-3 faydası olacak. Bir, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi üzerinden toplanan veriler sayesinde istatistiki bilgiler üretilecek. Üretilen veriler de ticaret alanında sağlıklı ve sürdürülebilir politikaların uygulanmasını sağlamış olacak. Bir de güvenli olmayan veya korsan veya günübirlik veya dolandırıcılık amacıyla kurulan siteler var. Bunların denetlenme noktasında da ve sitelerin gerçek sahiplerine ulaşabilmesi noktasında da gerçekten sıkıntılar vardı. Bunları da önlemek adına biliyorsunuz bakanlık olarak güven damgasını geliştirdik, bu noktada da bir adım atmış olduk. Bu komisyondan geçti. Vergisel anlamda da takip olacak, hangi sitelerin kim tarafından, nasıl kurulduğunun denetlene bilirliği açısından. Böylelikle haksız rekabetin de önüne geçilmiş olunacak” dedi.

“ŞİKAYETLER SONUÇLANMIŞ OLACAK”

Tüfenkci, "torba tasarı" da , istenmeyen SMS' lerin yönetileceği bir sistem oluşturulmasını öngören düzenlemeye de yer verildiğini hatırlatarak, söz konusu sistemin şikayetlerin sonuçlandırılma süresini kısaltacağını ve süreci pratikleştirerek caydırıcı hale getireceğini vurguladı. Sistem kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile veri alışverişi sağlanacağını anlatan Tüfenkci, "Bu sistemle kısa zamanda şikayetler sonuçlanmış olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER