Kriz, en çok ilişkilere yaradı

Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3'üncü Yüksek Stratejik İşbirliği Toplantısı kapsamında Katar'a gerçekleştireceği resmi ziyaretten önce iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlikle ilgili ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kriz, en çok ilişkilere yaradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ziyaretinin önemine değinen Büyükelçi Özer, "Cumhurbaşkanımız Katar'ı 14-15 Kasım tarihlerinde ziyaret edecek. İki ülke arasında 2014 yılında imzalanmış olan Yüksek Stratejik İşbirliği Toplantısı yapılacak. Bu toplantıların ilki 2015 yılında Doha'da ikincisi ise 2016 da Trabzon'da yapıldı. Bu sene de üçüncüsü Doha'da yapılacak. Şimdiye kadar Katar'la farklı alanlarda asgari 30 civarında anlaşma imzalandı. Bu sene de çeşitli alanlarda en az 10 anlaşmanın imzalanması söz konusu." dedi.

 

"Katar'da yaşanan kriz, iki ülke ilişkilerini güçlendirdi"

Özer, bazı Arap ülkelerinin Katar'a yönelik 5 Haziran'da başlattığı ambargoya giden süreci hatırlatarak, "Türkiye, bu abluka kararının ardından durum değerlendirmesi yaptı. Tüm körfez ülkelerinin Türkiye ile kardeş olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanımız, Katar'a yönelik ambargonun gayriadil olduğunu, bu uygulama karşısında Türkiye'nin Katar'ın yanında yer aldığını söyledi." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER