Meslek eğitimi mezunlarının yüzde 87’si istihdam edildi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Mesleki eğitim merkezlerinden 2018-2019 eğitim-öğretim yılında mezun olanların istihdamları üzerine bir araştırma yaptıklarını ve bu oranının yüzde 87'ler seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.

Meslek eğitimi mezunlarının yüzde 87’si istihdam edildi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, usta ve kalfa yetiştiren mesleki eğitim merkezlerinden 2018-2019 eğitim-öğretim yılında mezun olanların istihdamları üzerine yaptıkları araştırma sonuçlarının oldukça sevindirici olduğunu belirtti. Özer, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında mesleki eğitim merkezlerinden mezun olarak ustalık belgesi alanların sayısının 7 bin 323 iken 2018-2019 yılında bu sayının yaklaşık üç kat artışla 19 bin 237'ye yükseldiğini söyledi.

Türkiye'de halen 323 mesleki eğitim merkezinde yaklaşık 100 bin öğrencinin eğitim aldığını bildiren Özer, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu merkezlerde öğrenciler haftada bir gün okulda eğitim alırken diğer günler işletmelerde beceri eğitimlerine devam ediyor. Zorunlu eğitim kapsamında olan bu eğitim sürecinde öğrencilerden 11'inci sınıf sonunda beceri sınavlarında başarılı olanlara kalfalık, 12'nci sınıf sonunda yapılan beceri sınavlarında başarılı olanlara da ustalık belgesi veriliyor. Mesleki ve teknik eğitimde önemsediğimiz konulardan birisi de eğitim alınan alanlarda istihdamı arttırmak.

TÜİK verilerine göre, 2018'de mesleki ve teknik Anadolu liselerinden mezunların iş gücüne katılım oranı yüzde 66.1; istihdam oranı ise yüzde 57.4 olarak gerçekleşti. Mezunların donanım kazandıkları alanda istihdam oranları ise oldukça düşük ve çoğu alan için yüzde 10'un altında.

NİTELİKLİ USTA İHTİYACINI KARŞILAMADA BAŞARILI BİR MODEL

Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların alanlarındaki istihdam oranları ise bize başka bir resim çizdi. Bakanlık olarak mesleki eğitim merkezlerinden 2018-2019 eğitim-öğretim yılında mezun olanların istihdamları üzerine bir araştırma yaptık. Sonuçlar oldukça sevindirici. Mesleki eğitim merkezlerinden 2018-2019 eğitim-öğretim yılında mezun olanların alanlarındaki istihdam oranı oldukça yüksek, yüzde 87'ler seviyesinde gerçekleşti. Mezun sayısındaki 2017-2018 eğitim-öğretim yılına göre yaklaşık üç katlık artışa rağmen alanda istihdam oranının yüzde 87 gibi oldukça yüksek olması mesleki eğitim merkezlerinin piyasanın nitelikli usta ihtiyacını karşılamada ne kadar başarılı bir model olduğunu gösteriyor.

Burada sektörlerin mesleki eğitim merkezlerindeki mesleki ve teknik eğitime katılımlarının da oldukça yüksek olmasının önemli bir katkısını görüyoruz. Sonuçlara göre ayrıca, öğrencilerin mezun olduktan sonra yüzde 77 oranında dört yıl beceri eğitimi aldıkları işletmelerde çalışmayı tercih ettiklerini gösterdi. Geçen yılın verileriyle karşılaştırıldığında alanında çalışanların dört yıl beceri eğitimi aldıkları işletmelerde çalışmaya devam etme oranı yüzde 2 arttı. Dolayısıyla mesleki eğitim merkezleri kurulma amaçlarına uygun bir şekilde işlevlerini başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER