Milli Tarım Projesi üreticinin yüzünü güldürdü

"Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" sayesinde Çukurova'da pamuğun kilogramından desteklerle birlikte 3,1-3,3 lira kazanan çiftçinin yüzü gülüyor.

Milli Tarım Projesi  üreticinin yüzünü güldürdü

Çukurovalı pamuk üreticileri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan "Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" çerçevesinde aldıkları desteklerle iyi gelir elde etmenin mutluluğunu yaşıyor.

ÇİFTÇİ MEMNUN KALDI

Projeyle Türkiye'de plansız tarımın önüne geçilmesinin amaçlandığını belirten İncefikir, "Ekilecek ürünün cinsine göre daha fazla destek verilecek olmasının açıklanması üreticiyi yönlendirdi. Çiftçiye denildi ki 'eğer şunu ekersen, sana şunu veririm'. Bu da çok önemli bir başarıdır. Dolayısıyla bugün çiftçi örneğin pamukta 80 kuruş gibi bir destek aldığında pamuk ekmesi gerektiğine inanıyor. Model, arazilerin ekim planlamasını bir şekilde yönlendirdi. Bu yönlendirmeyle çiftçi memnun kaldı. Ekeceği üründe alacağı desteklemeyi bildi." değerlendirmesinde bulundu.

POLİTİKALAR İŞE YARAYACAK

İncefikir, desteklerin devam etmesinin Adana'nın pamukta eski günlere dönmesini de sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti: "Önümüzdeki yıllarda desteklemelerin makul bir artışla ekimden önce açıklanması halinde pamukta rekor üretimlerin gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Gelecek yıl Adana'da tarlaların birçok yerde beyaz gelinlik giymiş gibi pamuk ekili olacağını göreceğiz. Bakanlığın çalışmalarının yanı sıra biz de çok iyi, bilimsel şekilde çalışarak, iyi ürün yetiştirirsek önümüzdeki 3-5 yılda pamuk ithal eden bir ülke değil, ihraç eden bir ülke olacağız. Göreceksiniz, bu politikalar çok işe yarayacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER