Mobilya ihracatında artış bekleniyor

Raydekart Mobilya Dekorasyon şirketinin yöneticisi Emrullah Büyüksu, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunarak hedeflerini anlattı. Mobilya ihracatı konusunda Türkiye’nin önemli bir ilerleme kaydettiğini dile getiren Büyüksu, “İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin verilerine bakıldığı zaman ülkemizdeki mobilya ihracatı 2021 yılında tüm zamanlar rekoru kırarak 4,3 milyar dolara ulaştı. 2021 yılı ocak verileri ile 2022 yılı ocak ayı verileri kıyaslandığında ise bu yılki artışın yüzde 14 olduğu ve 325,5 milyon dolarlık bir rakama ulaşıldığı görülüyor. Dolayısıyla bu rakamın önümüzdeki dönemde daha yüksek olacağını öngörebiliriz” dedi.

Mobilya ihracatında artış bekleniyor

YURT DIŞINA AÇILMAYI HEDEFLİYORLAR

Ellerinde bulunan mevcut fiziki alanın kullanılabilir hale gelmesiyle bir üretim fabrikası kurmak istediklerini ifade eden Büyüksu, “Üretim fabrikamız ile mevcut markamızı tüm dünyaya duyurmak, ihracat rakamlarımızı artırmak istiyoruz. Bunu yapabileceğimize dair hiçbir şüphem yok, çünkü işimize güveniyoruz” diye konuştu.

“SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ İÇİN YETKİN PERSONEL SAYISININ DA ARTMASI GEREKİYOR”

Özge Yağız, Serdar Dursun, Cem Kılıç ve Esra Erol gibi ünlü isimlerin evlerinin mobilya ve dekorasyon tasarımlarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Büyüksu, “İç mimari teknik çizim, 3D görselleştirme, animasyon alanlarında sahip olduğum sertifikalar ve yaptığım işlerle referans sağlıyorum. Bir diğer yandan ülkemizdeki mobilya sektörünün gelişmesi, büyümesi, ihracat rakamlarının artırılarak ülke ekonomisine katkı sağlanması için yetkin personellerin yetiştirilmesini önemsiyorum. Bu yüzden iç mimari tasarım, uygulama ve görselleştirme üzerine eğitimler vererek yetkin personellerin yetiştirilmesine de katkı sağlıyorum” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DÜNYA MOBİLYA PAZARINDAN YÜZDE 5’LİK PAY ALMAYI HEDEFLİYOR

Türkiye’nin mobilya ihracatının bu yıl 6 milyar dolara ulaşabileceğini aktaran Büyüksu, “Türkiye önümüzdeki dönemde dünya mobilya pazarından yüzde 5’lik bir pay almayı hedefliyor. Bugün bu rakam yüzde 2,2 civarında. Biz de 2023 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçireceğimiz üretim tesislerimiz ile Türkiye’nin ihracat rakamlarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. 2022 yılı Türkiye mobilya sektörü için rüya gibi geçti. 2022 yılı mobilya ihracatına yönelik olarak her ay rekor rakamlar açıklanıyor. Bu gelişmelerin hem mobilya sektörü açısından hem de ülke ekonomisi açısından ne kadar büyük bir önemi olduğunu anlatmama gerek yok. Hep birlikte çalışarak hem sektörü hem de ülke ekonomisine olabilecek en iyi noktaya getireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2022, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124