Mucize bitki turistlerin ilgi odağı haline geldi

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde safran tarlalarına da günübirlik tur düzenleniyor.

Mucize bitki turistlerin ilgi odağı haline geldi

Safranbolu ile özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safran, turistlerin de ilgi odağı haline geldi. Safranbolu'da ekimi ağustos sonu ve eylül ayının ilk haftasında yapılan, kilogramı 25-30 bin liradan alıcı bulan safranın hasadı ise ekim ve kasım aylarında yapılırken, tur şirketleri tarafından safran tarlalarına günübirlik geziler düzenleniyor.

ÇİFTLİĞİ GÖRMEK İSTEYEN ÇOK İNSAN VAR

Safran üreticisi İsmail Yılmaz, yaptığı açıklamada, hasat zamanı yoğun şekilde tur geldiğini söyledi. Çok yoğun bir talep olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:" Safran üretim çiftliğini görmek isteyen çok insan var. Oldukça yoğun geçiyor, çiçek de çok. Gelen herkese bir sepet veriyoruz, toplatıyoruz. Bizim de işimize geliyor toplanması. Zaten ücret karşılığı toplatıyoruz normalde bunu. Gelenler hem merak ediyor hem çiçek topluyor. Bize de faydalı oluyorlar, kendileri de bilgilenmiş oluyorlar. Bizim önderliğimizde toplatıyoruz. Görevli arkadaşlarım var. Nasıl toplayacaklarını, nereye basacaklarını, ne şekilde gezeceklerini anlatıyoruz” dedi.

“TOPLANMASI BİRAZ MEŞAKKATLİ”

İstanbul'dan gelen Aslı Balcı, "Bugün de özellikle safran tarlasını görmek, hem de hasat zamanıymış bu keyifli anı paylaşmak istedik. Safran bitkisini enteresan buldum. Hep sarı çiçek verdiğini bildiğim için böyle bir çiçek beklemiyorduk ama çok güzel gözüküyor. Toplaması biraz meşakkatli, narin bir çiçek. Keyifli güzel, biz çok keyif alıp eğlendik." ifadelerini kullandı.

“SAFRAN HASADI ÇOK KEYİFLİ”

Toprakla uğraşmanın ve çiçek toplamanın çok farklı bir keyif verdiğini aktaran Koçak, "Çok memnun kaldık. Tabii ki Ankara'ya döndüğümde arkadaşlarıma bu hasat döneminde gelmelerini mutlaka söyleyeceğim. İlk kez hasat yapıyorum. Çok ince bir iş, bilmek gerekiyor. Üretici açısından çok ince işçilik var” dedi. Kocaeli' den safran tarlasına tur düzenleyen şirket sahibi Gürol Sence de bu yıl ilk kez safran hasadı için tur düzenlediklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER