Ocaktan çıkmadan talep gördü

Bursa'da bir maden şirketi tarafından 8 yıl önce Harmancık ilçesinde bulunan ancak işletme izinleri bu yıl tamamlanan, ocaktan çıkarılacak bordo renkli mermere şimdiden Hindistan, İtalya ve İspanya'dan talep geldiği bildirildi.

Ocaktan çıkmadan talep gördü

Harmancık ilçesinde 110 hektar alanda bulunan ve 100 bin metreküp rezerve sahip olduğu belirtilen mermer, 2018'nin ilk aylarında çıkarılmaya başlanacak ve yurt içinde "Osmanlı Bordo", yurt dışında "Ottoman Bordeaux" adıyla pazarlanacak.

“YÜKLÜ DÖVİZ GETİRECEĞİ ÜMİDİNDEYİZ”

Bursa'da kurulu madencilik firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Altınsoy, 87 yıldır bu sektörde faaliyet gösterdiklerini söyledi. "Osmanlı Bordo"nun ocağını Harmancık ilçesinde 8 yıl önce bulduklarını anlatan Altınsoy, "Ne yazık ki ruhsat işlerinin yavaş ilerlemesi yüzünden izinlerimizi bu yıl bitirdik. 2018'de çıkarmaya, üretime başlayacağız. Bursa'nın uzun yıllar Osmanlı'ya başkentlik yapmasından esinlenerek bu mermere 'Osmanlı Bordo' adını verdik. Osmanlı Bordo, renk olarak piyasada bulunmayan bir taş. Yurt dışından çok fazla talep göreceği ve ülkeye yüklü döviz getireceği ümidindeyiz." dedi.

FUARDA SERGİLENECEK

Altınsoy, "Osmanlı Bordo"yu ilk olarak Bursa 3. Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nda sergiledikleri anlatarak, şunları kaydetti: "Osmanlı Bordo'yu nisanda İzmir'de düzenlenecek fuarda da sergileyeceğiz. Ardından hem yurt içi hem de yurt dışı satışlarımız başlayacak. Osmanlı Bordo'ya Hindistan, İtalya ve İspanya'dan yoğun talep var. Bu ülkeler blok mermer talep ediyor. Bağlantılarımızı yaptık. Bunun dışında Ortadoğu ülkelerine işleyip satmayı da hedefliyoruz. Çünkü Ortadoğu ülkeleri bu ürünü işlenmiş olarak satın almak istiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER