Talebini tekrarladı

Organize Sanayi bölgesi başkanı Zafer Ergüney, üretimi için imzası atılan yerli otomobilin Erzurum’da üretilmesi talebini yeniledi.

Talebini tekrarladı

Ergüney, “Bu yatırım sanayiye doymuş bölgelerde değil Erzurum’da yapılmalıdır” dedi. Ergüney’in açıklaması şöyle; “Cumhurbaşkanımızın teşvik ve desteği sonucu Türkiye de yerli otomobil üretimi için beş firma konsorsiyum oluşturmuştur ve otomobil üretmeye karar vermişlerdir. 2015 OSBÜK’ün Erzurum da duayen sanayicileriyle yapılan toplantısında konuyu gündeme taşımış ve otomobil fabrikasının Erzurum da yapılmasını talep etmiştik. O dönemde düşünülen şimdi yapımına karar verilen otomobil fabrikasının Erzurum da yapılması için özellikle Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında bir kampanya başlatılmalı ve bir lobi faaliyeti oluşturulmalıdır.

BÖLGE KALKINACAK

Bugün sanayiye doymuş Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi olan Marmara Bölgesi (Bursa-Sakarya-Kocaeli) bu fabrikanın kendi şehirlerinde yapılmasına talipler. Bölgemizde bu güne kadar 14’e yakın teşvik yasaları çıkarılmasına rağmen istenilen netice alınamamıştır. Erzurum bölgenin merkezinde çevresiyle birlikte yaklaşık 4 milyon nüfusa hitap eden bir ilimizdir. Şehrimizde yapılacak olan fabrika sadece Erzurum’un değil bölgenin kalkınmasını sağlayacaktır. Yapılacak fabrikanın yaklaşık binin üzerinde yan sanayisi mevcuttur. Bakü-Tiflis-Kars tren yolunun tamamlanması, Ovit tünelinin bitmesi Erzurum’un kara-hava-deniz ve tren yollarının tamamından faydalanmasını sağlamıştır. Üretilecek otomobilin yurt dışı pazarının Avrupa’dan çok Asya kıtası olacağından Erzurum bu konuda daha da avantajlıdır.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER