Turist sayısı dahada artacak

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, turizm sektöründe ilk 9 aylık dönemde Türkiye'ye gelen turist sayısının 26 milyonu geçerek 26 milyon 60 bin seviyesine ulaştığını belirterek, "İnşallah yeni dönemle çok daha ciddi bir hamle yapacağız" dedi.

Turist sayısı dahada artacak

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki 3. Turizm Şurası'nda yaptığı konuşmada, ilki 1998, ikincisi ise 2002 yılında gerçekleştirilen şuranın üçüncüsünün 1-3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildiğini aktardı. Turizm Şurası'nın yeni dönemdeki turizm stratejilerinin belirlenmesi açısından çok önemli olduğuna işaret eden Kurtulmuş, "Özellikle sloganımızda da ifade ettiğimiz gibi turizm alanında yeni bir atılım yapmanın, stratejik bir adım atmanın tam zamanıdır” dedi.

9 AYLIK İSTATİSTİK

Konuşmasında 9 aylık turizm istatistiklerini açıklayan Bakan Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu: "Turizm sektöründe, ilk 9 aylık dönemde Türkiye'ye gelen turist sayısı 26 milyonu geçerek, 26 milyon 60 bin seviyesine ulaşmıştır. Sadece eylül ayında 4 milyon yeni turist gelmiştir. Eylül ayındaki rakamımız bir önceki yılın eylül ayına göre yüzde 40 daha yüksektir. 9 ayın ortalaması da yüzde 28,7 daha yüksektir. Bu, sektörün toparlanmaya başladığını gösteriyor ve inşallah yeni dönemle birlikte çok daha ciddi bir hamle yapacağız ve ilerlemeye devam edeceğiz” ded,.

“3 MİLYON ALMAN TURİST”

Ayrıca Türkiye'ye gelen turistler arasında Rus turistlerin sayısı 9 ayda 4 milyonu aşmış, Alman turistlerin sayısı da 3 milyona yaklaşmıştır. 'Geçmiş yıllara göre Alman turistlerin sayısı azalmış' denilebilir ancak şunu ifade etmek isterim, özellikle Almanya'da bazı politikacıların çok yüksek perdeden Türkiye karşıtı politikalarına, neredeyse 'Sakın ha Türkiye'ye gitmeyin, canınız tehlikededir' gibi söylemlere rağmen 3 milyon Alman turistin 9 ayda Türkiye'ye gelmesi önemlidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER