Türkiye ithal ürün karşısında durmalı

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, Türkiye ekonomisini canlandıracak üretim ve çiftçi gücünün Güneydoğu’da olduğunu ve hububat üretimi konusunda dünya birincileri arasında bulunduklarını belirterek, Türkiye’nin ithal ürünün karşısında durması gerektiğini söyledi.

Türkiye ithal ürün  karşısında durmalı

Üretime ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Öter, “Şu anda üretimin önünde en büyük engel ithalattır. Mardin bulgur, mercimek, mısır ve buğday üretiminde dünya sıralamasında. Bugün ülkemizin temel geçim kaynağı, ekonomik potansiyeli tarımdır. Sanayimizde 200’e yakın fabrika var. Bunların büyük çoğunluğu tarıma dayalı. Son üç yıldır üretilen buğdaylar un olarak Irak’a gönderiliyor. 3 yıldır üst üste ihracatta birincilik alıyor” dedi.

“İHRACAT ARTMALI”

Bölgeden 800 ton ile 1 milyona yakın un ihracatının yapıldığına dikkat çeken Öter, “Ülkeyi besleyen çiftçimiz bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Sürekli meydana gelen mazot ve gübre zamlarına karşın çiftçilere verilen destek çok az. Bugün en kaliteli kırmızı mercimek Mardin ovamızda yetiştiriliyor. Kırmızı mercimek atalarımızın milli ürünüdür. Üretimi tekrar canlandırmak için 100 kuruştan 400-420 kuruş destek veriliyor. Ama ithalat lobisi kalitesiz ürünlerini getirip yeni ürünmüş gibi marketlerimizde üreticiye sunuyor. Bu üreticimizi olumsuz etkiliyor. Türkiye ithalatın karşısında durmalı ve ihracat arttırılmalı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40