WTO/Azevêdo: Gelişmekte olan ülkeler için pamuk üretimi önemli

Mahmut Can Emir / İstanbul, 8 Ekim () –  Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Direktörü Roberto Azevêdo, WTO’da yaptığı konuşmada, pamuğun gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğuna işaret ederken, pamuk ve ticaretin bir araya gelerek katma...

WTO/Azevêdo: Gelişmekte olan ülkeler için pamuk üretimi önemli

Mahmut Can Emir / İstanbul, 8 Ekim () –  Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Direktörü Roberto Azevêdo, WTO’da yaptığı konuşmada, pamuğun gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğuna işaret ederken, pamuk ve ticaretin bir araya gelerek katma değer oluşturmalarının gelişmekte olan ülkelere yararlı olacağını söyledi.
"Dünya Pamuk Günü" töreninde konuşan Azevêdo, pamuğun, en az gelişmiş ülkelerde geçim sağlama, istihdam yaratma ve ekonomik istikrar sağlayacağını söyledi ve katılımcılara pamuk üreticilerinin karşılaştığı dış pazarlara açılma, devlet yardımları ve tedarik problemleri gibi sıkıntılara dikkat etme çağrısı yaptı.
Ticaret, pamuk ve gelişme arasındaki ilişkinin önemine dikkat çeken Azevêdo, WTO üyelerinin pamuk sektörünü desteklediklerini belirtti ve ekledi: “Fiyat değişimlerinde büyük rol oynayan, tarımsal ihracat sübvansiyonlarının önüne geçtiler. Gelişmekte olan ülkelerin pamuk üretimine katma değer eklemek için her adımda yer aldılar.”
Pamuk sektörü üreticileri için “sahayı düzleme” adına halen yapılması gerek çok iş olduğunu söyleyen Azevêdo, “Özellikle düşük yoğunluklu pamuk alanında hala yapılacak çok iş var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40

banner45