Yabancı yatırımcıya 'Tek Durak' kolaylığı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yabancı yatırımcılara kolaylık için İstanbul'da pilot olarak uygulamaya konulan "tek durak ofis" sisteminin, 2018'de diğer illeri ve yerli yatırımcıları da kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacağını söyledi.

Yabancı yatırımcıya 'Tek Durak' kolaylığı

EKONOMİYE DAİR

Elvan, yatırımcılara sağlanan olanaklar ile Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalarda bulundu. Yabancı yatırımcılar için bürokratik işlemlerin hızlandırılması amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı bünyesinde pilot olarak "tek durak ofis" sisteminin uygulamaya konulduğunu anlatan Elvan bu sistemle izin ve ruhsat işlemlerinin tek elden gerçekleştirilmeye başlandığını belirtti. Elvan, "Buraya her bir bakanlığımızdan birer eleman yerleştirdik ve bu elemanlar kendi bakanlıklarıyla doğrudan iletişim kuruyorlar. Tüm işlemleri oradan yapabiliyorlar. Dolayısıyla herhangi bir yabancı yatırımcı İstanbul'a geldiğinde İstanbul Kalkınma Ajansına gelerek eleman temini konusu da dahil olmak üzere tüm izin ve ruhsat işlemlerini tek bir merkezden halledebilme imkanına kavuştu." şeklinde konuştu.

2018’DE DEVREYE SOKACAĞIZ

Söz konusu projenin yabancı yatırımcılar için son derece önemli olduğuna dikkati çeken Elvan, bu sistemi 2018'de diğer illeri ve yerli yatırımcıları da kapsayacak şekilde yaygınlaştıracaklarını bildirdi. Elvan, "Yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımız öncelikle o ildeki kalkınma ajansına gidecekler, tüm izin ve ruhsat işlemleri orada tek elden gerçekleştirilecek. Anadolu'da yerel yatırımcılarımız için de 2018'den itibaren birkaç ilimizde başlamak üzere bu programı uygulamaya koyacağız. Bunun da uygulamasını inşallah peyderpey 2018'de devreye sokacağız." dedi.

 

Yabancı yatırım performansı

Elvan, bu yılın ilk üç çeyreğindeki yabancı yatırım miktarının istenilen düzeyde olmasa da 2016'da yaşanılanların göz önüne alınarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "Ocak-eylül dönemini ifade ediyorum, komple yeni yatırım olarak 5 milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi söz konusu oldu. Bu geçen yılın ocak-eylül döneminde 4,5 milyar dolardı. Gayrimenkule baktığımızda 2016'nın ocak-eylül döneminde 2,5 milyar dolarlık bir giriş söz konusuyken bu yılın aynı döneminde 3,6 milyar dolarlık bir giriş söz konusu oldu. Söz konusu dönemde bazı yabancı sermayeli firmaların Türkiye'den tasfiyesini dikkate alsak bile yıl başından beri 8 milyar dolara yakın bir yabancı sermaye girişi var."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER