Eski validen yeni valiye kalan 2 emanet

Valilik kararnamesiyle mülkiye başmüfettişi olarak atanan İzzettin Küçük’ün yerine Konya Valisi Yakup Canbolat atandı. Küçük, duygusal bir veda ile Bursalılarla helalleşti. Coşkulu bir kalabalık muhabbetle uğurladı. Küçük 2 buçuk yıllık görev sürecinde halkla iç içe olmayı tercih etti. Yetim Ayşe’nin, kimsesiz Mehmed’in vali babası oldu. Makamın ve koltuğun değiştiremediği hep içinden geldiği gibi davranan önce vali değil, insan olmayı tercih eden maskesiz insan profili çizdi. Önceden Şanlıurfa’daydı. Hendek ve Kobani olaylarında büyük bir özveriyle mücadele etti. Öyle ki, ekibi uykusuzluktan bitap düştüğünde serumlarla ayakta durdu. O yorgunluk ile Bursa’ya geldi. Gelir gelmez gönül evine hain bir darbeyle karşılaştı. Asker üniformaları giymiş teröristler sarmıştı yurdun dört bir yanını. Yılmadı, o gece büyük bir kahramanlık örneği sergiledi. Yönetime el koymak isteyen terör örgütünün Bursa ayağına darbe nasıl yapılırmış gösterdi. Bir hainin üzerinden çıkan sarı sıkı yönetim zarfını kendi elleriyle Ankara’ya faksladı. O listedeki isimlerin tek tek tutuklanmasıyla darbenin seyri değişti. Teröristler pes etmek zorunda kaldı. Millet yönetime el koydu. Eğer ki o zarf Ankara’ya ulaşmasaydı ‘kim hain, kim değil,’ ‘bu işin başında kimler var, kimler yok’ sorularıyla zaman kaybedecektik. Ve belki de o hainler istediklerine ulaşacaktı. Bursalıların gönlünde farklı bir yeri var İzzettin Küçük’ün. O yüzden eski validen yeni valiye en başta bir muhabbet ortamı kaldı. Vatandaş valilik makamını daha önemser hale geldi. Vatandaşlar için ulaşılmaz bir yer değil de, daha çok çözüm merkezi olarak bilindi Bursa Valiliği. Derdi olanın uğrak noktası oldu.

                                                                            ***

Eski validen, yeni valiye dirençli bir uyuşturucuyla mücadele ortamı kaldı. Vali İzzettin Küçük’ün kararlılığı tüm kenti sarmıştı. O yüzden yeni Bursa Valisi Yakup Canbolat’a iyi hazırlanmış bir emniyet teşkilatı ile duyarlı vatandaşlar bırakıldı. Bunun dışında uyuşturucu bağımlıları için yapılan Amatem köylerinin sürdürülebilirliği çok önemli. Sadece Osmangazi ilçesine bağlı Alemdar Mahallesi’nde uyuşturucu kullanan genç sayısı 2 bin. Daha varın genelleyip siz düşünün Bursa’da kaç madde bağımlısı olduğunu. Bu konu çok önemli. Uyuşturucu terörü, PKK’dan daha tehlikeli. Gençlerimizi çocuklarımızı birbir kaybediyoruz. Bunu görmezden gelemeyiz. Hep birlikte gazetecisiyle, Sivil Toplum Kuruluşuyla, protokolüyle, vatandaşıyla kenetlenip bu soruna karşı dirençli bir mücadele sergilemeliyiz. Bir kez daha bağırarak hatta haykırarak söylüyorum ki; “Bu kentin en büyük sorunu uyuşturucudur”. Mücadele azmimizi kaybetmemeliyiz. Avrupa bu mücadeleyi kaybetti. Şu an da marketlerde dükkanlarda uyuşturucu serbest bir şekilde satılıyor. Biz kaybetmemeliyiz. Türkiye genç nüfus oranıyla parmakla gösterilen bir ülke. Gençlerimizin zihnini bulandıran şer odaklarına fırsat vermemeliyiz. Bu konu öyle seminer ve panellere konuşmacı çağırıp, 3 saat uyku modunda dinlemeyle çözülecek bir unsur değil. Gençlerimize el uzatmalıyız.

                                                                       

            ***

Yeni Bursa Valisi Yakup Canbolat dün itibariyle göreve başladı. Kürsüdeki konuşmasında da şehrin dinamikleri ve gazetecilerle iç içe Bursa sorunlarını çözmeye gayret edeceklerinin altını çizdi. İlerleyen günlerde mutlaka tanışma toplantımız olacaktır. Orada kendisi ve ne yapacağıyla ilgili konularda daha çok bilgi sahibi olacağız. Şimdilik şunu belirtelim ki “Bursa’nın artık şair ruhlu bir valisi var. Hatta edebiyata ve şiire aşık biri de denilebilir”

                                                                                 ***

CHP İL BAŞKANI HÜSEYİN AKKUŞ NE DİYOR?

Aday belirleme noktasında her zaman geç kalan CHP, bu kez erken davrandı. Birçok ilçede adaylarını belirleyen parti “seçime hazırız” imajını verdi bile.  CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş geçtiğimiz gün gazeteye ziyaretimize geldi. CHP İl Teşkilatı’nın oldukça hırslı ve azimli olduğunu söyleyen Akkuş, iddialı konuştu. Bu  seçimi mutlaka kazanacaklarını ifade etti. CHP’nin seçim maratonunda daha çok vatandaşla buluşup ülke sorunlarını dile getireceğinin altını çizdi. Yani CHP, bu seçimde özellikle ekonomi konuları üzerinden vatandaşı ikna etmeye çalışacak. Büyükşehir adayının belirlenmesi de buna dayanıyor. CHP, halk tarafından benimsenmiş, kendini kanıtlamış bir aday olarak Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i düşünüyor. İl teşkilatının tamamı Bozbey’in adaylığı noktasında görüş belirtiyor diyebiliriz. Kılıçdaroğlu’nun aklındaki isim de Bozbey’miş. Lakin Bozbey, Büyükşehir’e adaylık konusuna sıcak bakmıyor. Bozbey’in Nilüfer’e daha sıcak baktığı kulağımıza gelen bilgiler arasında. İl başkanı Akkuş, Bozbey’in aday olması halinde ipi göğüsleyeceklerine emin. Tabi AK Parti’nin adayının da önemli olduğunu söyleyerek “ne olursa olsun bu seçimi alacağız” diye ekliyor. Şimdi gözler AK Parti’de. AK Parti için de adaylık konusunda su ana dek gündeme gelen 4 isim bulunuyor.

  • Hüseyin Şahin
  • Faruk Çelik
  • İzzettin Küçük
  • Sedat Yalçın

Ancak şunu bir kez daha belirtmekte fayda var. AK Parti her seçimde sağ gösterip sol vurmuştur. Hiç ismi geçmeyip gündeme gelmeyen biri de çıkarsa şaşırmamak lazım…

YORUM EKLE

banner16