Lisanssız yayın yapan korsan sahiplerine hapis cezası

Kaçak ve Korsan Yayın yapan 3 kişi hakkında 5. Asliye Ceza Mahkemesi hapis ve para cezasına hükmetti.

Lisanssız yayın yapan korsan sahiplerine hapis cezası

Zonguldak'ta kaçak ve korsan yayın yapan 3 kişi hakkında sürdürülen soruşturma kapsamında 5. Asliye Ceza Mahkemesine intikal etmişti. Mahkeme sanıkların 6112 kanununa muhalefet suçundan 7 ay 15'er gün hapis cezası ve 12 bin 480 TL adli para cezası ile cezalandırılmalarını hükmetti.

Zonguldak'ta  Karaelmas Tv ve Z Haber adlarıyla yayıncılık yapan  Osman Sav, Yaşar Atilla Öksüz, Osman Ergin kişiler hakkında Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen bir soruşturma kapsamında  Zonguldak 5. Asliye Ceza Mahkemesine intikal etmişti.  Mahkeme sanıklar hakkında 6112 sayılı yasanın 33/1 maddesine aykırılık suçu işlediği gerekçesiyle sanıklara taktiren alt sınırdan 1 yıl hapis  ve bin gün karşılığı adli para cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti.

Mahkeme heyeti daha sonra sanıkların cezalarını 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 62/1. maddesi gereği taktiren 6'da 1 indirerek  10 ay hapis ve 833 gün adliye karşılığı para cezası ile cezalandırılmalarına. Sanıklara hakkında basit yargılamanın yürürlüğünün uygulanması ve mahkumiyet hükmü kurulması nedeniyle 5271 sayılı CMK'nin 1/3. maddesi gereğince cezalandırılmalarında 4'de-1  oranında indirim yapılarak neticeten 7 ay 15 gün hapis ve 624 gün karşılığı idari para cezalandırılmalarına 624 gün  idari para cezasının da ve her günü 20 liradan paraya çevrilerek 12 bin 480 TL'ye adli para cezası ile cezalandırılmalarına. 7 ay 15 gün hapis cezasının ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanıkların süre ile denetim süresinin tabi tutulmasına. Sanıkların denetim süresi içinde  kast edilen süre içerisinde kasten yeni bir suç işlemesi nedeniyle  mahkum etmeleri halinde  açıklanması geri bırakılan hükmün mahkemece açıklanmasına. 5501 sayılı  mahkeme usulü kanununun 231/11 maddesi gereğince sanıklara kararın  tebliği suretiyle ihtarına hükmetti.

Son yıllarda kendi illerimiz ve tüm Türkiye'de, kendi korsan TV'lerine verdikleri çeşitli isimlerle kaçak ve korsan yayın yapanlara Zonguldak 5. Asliye Cezasının verdiği karar örnek teşkil edecek. Ülkemizde her türlü televizyon yayıncılığı yapanlara Radyo ve Televizyon Üst Kurumu tarafından denetimine tabi olup gerek televizyon yayıncılığı gerekse internet yayıncılığı üzerinden yayın yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar Radyo ve Televizyon Üst kurulundan Lisans almak zorundadır.

Bugün Belediyelerin bile internet üzerinden TV yayını yaptıkları bilinmekte, yayın olarak tek yetkili kişinin RTÜK'ten lisans almış, Radyo ve televizyon üst kurulu kanunu kapsamınca tüm yasal süreci tamamlayan kişi ve tüzel kişinin yetkisindedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2022, 15:55

pınar aydın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124